Wrastające paznokcie – jak się z nimi uporać?

Wrastające paznokcie – jak się z nimi uporać?
5 (100%) 4 glosow

Wrastające paznokcie to bolesna dolegliwość atakująca aparat paznokciowy. Początkowo wiąże się z uczuciem dyskomfortu, który dopiero z czasem i w miarę wrastania paznokcia głębiej pojawia się ból palucha u stopy, co w rezultacie może nawet uniemożliwiać chodzenie. Istotą schorzenia jest jest wrastanie bocznej części płytki paznokcia pod przylegającą do niej skórę. Taka sytuacja wynika zazwyczaj z wady wrodzonej lub nabytego zaburzenia proporcji wielkością płytki paznokciowej a wielkością wałów paznokciowych i łożyska. Najczęściej spotkać się można z wrastaniem paznokcia dużego palca u stopy, a dzieje się tak ponieważ paznokieć palucha jest najtwardszy ze wszystkich i najmocniej wbija się w naskórek. Jeśli zareaguje się w porę i zacznie zapobiegać dalszemu wrastaniu paznokcia, można uniknąć bolesnej chirurgicznej korekcji.

Przyczyny wrastania paznokci:

 • nieprawidłowe obcinanie paznokci – „na okrągło” lub zbyt krótko;
 • zbyt głębokie wycinanie kątów paznokcia;
 • skaleczenie wału paznokciowego;
 • noszenie źle dopasowanego obuwia – na wysokim obcasie, z wąskim czubem, zbyt ciasnych lub zbyt luźnych;
 • urazy mechaniczne – przypadkowe uderzenie, przytrzaśnięcie;
 • wieloletnia grzybica;
 • genetyka, a wrastające paznokcie (uwarunkowania genetyczne);
 • wykonywanie ćwiczeń fizycznych wywołujących dodatkowy nacisk na stopę;
 • nadwaga.

Objawy wrastających paznokci:

 • ból palca – spowodowany wbijaniem się paznokcia w skórę. Ból nasila się podczas chodzenia lub innych czynności, np. podczas zakładania butów;
 • zaczerwienienie i opuchlizna wokół wału paznokciowego, czyli po bokach paznokcia;
 • krwawienie palca – jeśli paznokieć przebije skórę;
 • pojawienie się ropnej wydzieliny wokół wału paznokciowego – jeśli doszło do nadkażenia bakteryjnego.

Leczenie wrastających paznokci

Leczenie wrastających paznokci opiera się przede wszystkim na zmianie kierunku wzrostu paznokcia lub trwałej redukcji szerokości płytki. W takiej sytuacji najskuteczniejszą i zarazem najczęściej stosowaną metodą terapeutyczną jest klinowa resekcja wrastającej części płytki, a w następnym etapie wybiórcza ablacja macierzy, co wykonywane jest za pomocą fenolu, elektrokoagulacji lub laseroterapii.

Zabieg w leczeniu wrastającego paznokcia przeprowadzany jest w znieczuleniu przewodowym, który obejmuje cały palec. W kolejnym etapie dokonuje się częściowego usunięcia płytki paznokcia wraz z ziarniną, czyli zapalnie zmienionym wałem paznokcia. Dopiero później za pomocą ablacyjnego lasera CO2, elektrokoagulacji lub za pomocą fenolu doprowadza się do niszczenia macierzy paznokcia, w części, która jest odpowiedzialna za wrastanie paznokcia. Po zabiegu zakładane są szwy oraz opatrunek. Czas trwania całego procesu to ok. 30 minut.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • alergia na środek znieczulenia miejscowego,
 • skaza krwotoczna,
 • niekontrolowana cukrzyca,
 • zaawansowane choroby naczyń obwodowych.

Pielęgnacja po zabiegu

Zabieg resekcji płytki paznokciowej w żaden sposób nie wyłącza pacjenta z życia, również zawodowego. Jedyne zalecenia jakich trzeba przestrzegać to unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Dolegliwości bólowe po zabiegu pojawiają się rzadko, ale w razie ich wystąpienia poleca się zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tj. ibuprofen, paracetamol, ketoprofen. Założony po zabiegu opatrunek należy zmienić po 12-24 godzinach, co więcej palec powinien być też dezynfekowany przynajmniej dwa razy dziennie, aż do momentu wygojenia się rany. Najlepszy środek do dezynfekcji to preparat Octenisept w sprayu.

Z kolei szwy zdejmuje się zazwyczaj po 7-14 dniach po zabiegu.

4 replies on “Wrastające paznokcie – jak się z nimi uporać?”

 1. ela pisze:

  Jestem aktualnie po zabiegu i staram się pilnować tych zaleceń. mam nadzieję, że po takim zabiegu paznokieć przestanie wrastać…

  • Demi pisze:

   Myślę, że przestanie jeśli został dobrze przeprowadzony. Ja też miałam zabieg w Clinice Dermatologice w Gdańsku i minął już rok odkąd nie miałam żadnych problemów z paznokciem, musiałam go obserwować zanim całkowicie nie odrośnie, dalej jestem trochę przewrażliwiona, bo nie chciałabym przechodzić tego drugi raz, ale zabieg przeprowadzony był prawidłowo więc nie powinnam się niczym martwić

 2. babi pisze:

  a nie można po prostu założyć klamry u kosmetyczki? nie trzeba odrazu iść na zabieg

  • Edytta pisze:

   Można zawsze spróbować, ale z doświadczenia wiem, że nie każdemu pomoże klamra. Czasem paznokieć jest już tak wrośnięty, że lepiej go usunąć, żeby mógł rosnąć od nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

61 + = 67