Stomatolog – najważniejsze informacje o tym zawodzie

Stomatolog – najważniejsze informacje o tym zawodzie
Ocen

Zdrowe zęby to mniej bólu w przyszłości, piękny uśmiech i brak wstydu do pokazywania ich. Niestety czasami samo dbanie o nie, nie wystarczy i mimo czyszczenia i różnych zabiegów pielęgnacyjnych potrzebna będzie wizyta u dentysty. Może to być spowodowane złamaniem się zęba czy chęcią wyprostowania ich. W Polsce pracuje dość dużo dentystów, więc pacjenci mają problem z wybraniem tego jednego.

Jak wybrać dobrego stomatologa?

Wybierając dobrego stomatologa należy kierować się kilkoma czynnikami. Po pierwsze czy ma to być stomatolog dla osób dorosłych czy dentysta dla dzieci. Inaczej bowiem podchodzi się do małych i do dużych pacjentów. Najlepiej będzie odbyć z nim krótką rozmowę o problemie i wtedy zobaczyć jaki ma stosunek do nas jak i przy okazji na tym czy zna się na swojej robocie. Poza tym warto porozmawiać i innymi ludźmi, w tym naszymi przyjaciółmi, o ich opinie na temat rozważanego dentysty. Mogą oni poinformować jak traktuje on ludzi podczas zabiegu, czy dba o higienę (zakłada jednorazowe rękawiczki ochronne, ma czysto w gabinecie). Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to jakie są ceny za poszczególny zabieg. Może się zdarzyć, że niższy koszt będzie odpowiadać niższej jakości wykonywanych usług, chociaż nie zawsze tak jest.

Znieczulenie u dentysty

Strach przed dentystą może być spowodowany kojarzeniem go z bólem jaki się odczuwa. Na szczęście obecnie znieczulenie u dentysty nie jest już dobrem luksusowym. Może otrzymać je każdy za niewielką cenę.
Znieczulenie można podawać przed, ale także w trakcie wykonywania zabiegu, jeśli pacjent stwierdzi, że jednak nie wytrzyma bólu. Wyróżnia się znieczulenia powierzchniowe, w których śluzówkę jamy ustnej smaruje się specjalną maścią lub spryskuje aerozolem. Kolejnym rodzajem są znieczulenia nasiękowe wprowadzane pod błonę śluzową poprzez zastrzyki. Nerwy zostają porażone, a pacjent traci czucie w tamtych miejscach.
Innym z pojawiających się pytań jest to czy możliwe jest znieczulenie u dentysty w ciąży. Okazuje się, że tak, o ile w jego składzie nie ma adrenaliny.

Dentysta dla dziecka

W trosce o zęby dzieci dobry dentysta w Gdańsku to za mało. Stomatolog dziecięcy musi być przyjazny, lubić dzieci i wiedzieć jak do nich podchodzić. Niemili i gburowaci lekarze mogą zniechęcić do siebie maluchy, w taki sposób, że nawet jeśli nie będzie ich nic boleć, mogą nie chcieć do niego wrócić.
Przygotowując dziecko do wizyty u stomatologa należy nie wspominać mu o takich rzeczach jak zastrzyki, ból, krew, czy też wyrywanie zębów. Warto też, aby pierwsza wizyta była bezbolesna i polegała wyłącznie na sprawdzeniu i wytłumaczeniu dziecku co będzie robił i dlaczego.
Po skończonej wizycie dzieci u dentysty, jeśli wymagała od niego cierpliwości, pokonania swojego strachu i zniesienia bólu, warto nagrodzić dziecko. Wtedy, nawet jeśli będzie się bało lub nie chciało znów iść do dentysty, może się jednak na to zgodzić.

Wybielanie zębów u dentysty

Piękne zęby to też białe zęby. Wybielanie zębów u dentysty to coś na co warto się zdecydować, jeśli chce się szybko mieć białe zęby.
Wybielanie zębów u dentysty odbywa się poprzez nałożenie na nie odpowiedniego preparatu, który następnie aktywuje się światłem lampy. Alternatywą są wykonywane w gabinecie nakładki wraz z żelem, które pacjent otrzymuje i stosuje na noc w domu.
Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty? To zależy od dentysty i metody, na którą się zdecydujemy. Wybielanie światłem lampa to koszt około 1 000 złotych. Jeśli chodzi o nakładki, kosztują one podobnie, choć ich cena zaczyna się już od 500 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =