Rak szyjki macicy cały czas groźny

Rak szyjki macicy cały czas groźny
5 (100%) 14 glosow

Rak szyjki macicy to jeden z nowotworów, którego widoczne objawy mogą pojawić się bardzo późno. Dlatego niezbędne jest regularne wykonywanie badań. W jaki sposób może objawiać się to schorzenie i czy możliwa jest skuteczna profilaktyka?

Najczęstszym powodem raka szyjki macicy jest zarażenie wirusem HPV. Infekcja taka może przebiegać całkowicie bezobjawowo lub z niewielkimi dolegliwościami. Zakażeni mogą być zarówno mężczyźni, jak i kobiety. U mężczyzn schorzenie nie daje uchwytnych objawów, dlatego bardzo często zakażają oni swoje partnerki.

Przyczyny raka szyjki macicy

Obecnie, w celu zminimalizowania liczby przypadków tego schorzenia, stosuje się szczepionkę HPV, jednak szczepienie jest skuteczne tylko w przypadku osób w młodym wieku. Za czynniki, które mogą wpłynąć na wystąpienie raka szyjki macicy uznaje się między innymi niedostateczną higienę osobistą oraz częste zmiany partnerów seksualnych. Trzeba jednak pamiętać, że przyczyną raka szyjki macicy może być także nieleczona nadżerka, ta natomiast może powstać praktycznie bez żadnego uchwytnego powodu.

Do tej pory jedyną skuteczną profilaktyką raka szyjki macicy było regularne poddawanie się badaniom. Obecnie stosowana jest również szczepionka przeciwko wirusowi HPV. Warto jednak pamiętać, że sama szczepionka nie musi mieć stuprocentowej skuteczności i mimo wszystko najlepiej jest unikać także innych czynników, które mogą być przyczyną nowotworu.

Objawy raka szyjki macicy

W przypadku takiego schorzenia, jak rak szyjki macicy objawy mogą być bardzo niewielkie, szczególnie w jego początkowym stadium. Dolegliwości, które mogą zostać zauważone przez kobietę, to między innymi krwawienie i plamienie międzymiesiączkowe.

Objawy takie, jak ból czy trudności w oddawaniu moczu, pojawiają się dopiero po dłuższym czasie, gdy nowotwór bardziej się rozwinie. Tak samo, jak w przypadku innych rodzajów raka, charakterystycznym objawem jest również spadek wagi bez diety odchudzającej czy innej zmiany trybu życia. Jeśli pojawi się ból w podbrzuszu, nie musi oznaczać to raka szyjki macicy, jednak warto udać się do lekarza, ponieważ takie dolegliwości mogą pojawić się również przy innych chorobach.

Leczenie raka szyjki macicy

W sytuacji, gdy pojawi się rak szyjki macicy leczenie polega zwykle zarówno na stosowaniu farmakoterapii, jak i zabiegów chirurgicznych. W przypadku bardzo wczesnego stadium raka szyjki, które może być wykryte tylko w badaniu cytologicznym, możliwe jest zastosowanie wyłącznie farmakologicznych metod leczenia. Efekty leczenia zależą zazwyczaj od stadium nowotworu – tylko przy bardzo wczesnym stadium lekarz może stwierdzić, że możliwość wyleczenia jest stuprocentowa. W innych przypadkach rokowania są znacznie gorsze.

Rak szyjki macicy rokowania przeżycia ma dobre, o ile zostanie wcześnie wykryty. Wraz z rozwojem szanse na pełne wyleczenie maleją. Dlatego też obecnie prowadzi się szeroko zakrojoną profilaktykę w zakresie badań przesiewowych u kobiet po dwudziestym piątym roku życia. Warto poddawać się badaniom, ponieważ ani infekcja wirusem HPV, ani nadżerki, ani sam rak szyjki macicy we wczesnym stadium nie muszą dawać żadnych objawów.

Artykuł pod redakcją serwisu: http://rakszyjkimacicy.net.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

61 − = 56