Przyczyny i objawy kamicy żółciowej

Przyczyny i objawy kamicy żółciowej
5 (100%) 9 glosow

Kamica żółciowa to bardzo powszechna, ale też nieprzyjemna choroba. Dyskomfort, związany z jej występowaniem, to przede wszystkim silne dolegliwości bólowe, które podczas jednorazowego ataku potrafią utrzymywać się nawet do kilku godzin. Ryzyko wystąpienia schorzenia wzrasta wraz z wiekiem, stąd też największy odsetek pacjentów to osoby po sześćdziesiątym roku życia.

Nie ma jednej konkretnej przyczyny, powodującej kamicę żółciową. Bez wątpienia statystycznie bardziej narażone na wystąpienie choroby są osoby, u których wywiad rodzinny wykazał schorzenia dróg żółciowych wśród najbliższych. Jednak zależność ta nie gwarantuje zachorowania, tak jak i brak tej zależności nie świadczy o tym, że problem się nie przytrafi. Dlatego też warto zastanowić się nad innymi okolicznościami, które sprzyjają rozwojowi kamicy.

Kto choruje na kamicę żółciową

Według danych lekarzy i szpitali na chorobę tę częściej zapadają kobiety. Dane medyczne wykazały, że wpływ na to mają m. in. liczne ciąże. Większe ryzyko dotyczy również osób, prowadzących pasywny styl życia. Brak ruchu, otyłość – to czynniki, które sprzyjają rozwojowi kamicy.

Prawdopodobnie największym winowajcą jest jednak niewłaściwa dieta. Niezdrowe, tłuste jedzenie powodują powstawanie złogów w pęcherzyku i drogach żółciowych. Udowodniono również współwystępowanie kamicy i innych stanów chorobowych. Do tych ostatnich należy przede wszystkim cukrzyca, ale też nadużywanie niektórych farmaceutyków.

 

Objawy kamicy żółciowej

Kamica pęcherzyka żółciowego często długo nie daje żadnych objawów. Wykrywana ona jest nierzadko zupełnie przypadkowo, podczas badanie usg jamy brzusznej, które zostało zlecone z innych powodów. W tej sytuacji, przynajmniej na początku, wystarczająca będzie profilaktyka i kontrolowanie swojego stanu zdrowia. W przypadku odczuwalnych dolegliwości konieczne jednak będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Objawy kamicy żółciowej to przede wszystkim silny ból, który pojawia się w górnej części nadbrzusza – okolicy prawego łuku żebrowego. Dolegliwość ta nasila się zwłaszcza po spożyciu obfitego, tłustego posiłku, choć nierzadko też towarzyszy choremu w innych sytuacjach. Wraz z tymi problemami, mogą występować również inne symptomy, które jednak – ze względu na swą powszechność – łatwo przeoczyć. Są to dokuczliwości bardzo ogólne – nudności, wymioty czy wzdęcia. W rzadkich sytuacjach choroba może powodować zażółcenie skóry.

Leczenie kamicy żółciowej

Najskuteczniejszym sposobem leczenia kamicy jest usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z występującymi w nim złogami. Zabieg nie jest skomplikowany, jednak w przypadku tradycyjnej operacji może powodować stosunkowo długą i niekomfortową rekonwalescencję.

W mniej zaawansowanych stanach można zastosować jednak leczenie laparoskopowe – nie tak inwazyjne, a co za tym idzie bardziej przyjazne dla pacjenta. Dlatego też tak ważne jest regularne badanie i kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Alternatywą dla chirurgii jest farmakoterapia, oparta głównie na środkach przeciwbólowych. Jest to jednak metoda mało skuteczna, doraźna i powodująca częste nawroty objawów choroby.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 58 = 66