Przyczyny astmy

Przyczyny astmy
5 (100%) 12 glosow

Astma jest coraz powszechniejszą chorobą cywilizacyjną. Chorobę tę określa się jako wieloczynnikową, czyli na jej wystąpienie nakładają się różne elementy. Jest jednak kilka podstawowych przyczyn astmy. Warto zastanowić się nad tym, jakie są powody astmy i jej rozwoju, jakie są przyczyny nasilania się jej objawów.

Główne przyczyny astmy

Przede wszystkim należy pamiętać, że tą chorobą nie można się zarazić. Przyczyną astmy mogą być czynniki genetyczne, czyli geny, które odziedziczamy po naszych przodkach. Wśród tych genów mogą pojawić się również te, które powodują rozwój astmy oskrzelowej. Właśnie dlatego, podczas wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, dotyczący rodziny. Obecność określonych genów  i dołączenie do tego różnych negatywnych czynników środowiska, mogą spowodować rozwinięcie choroby. Czynniki środowiskowe to na przykład obecność w otoczeniu alergenów lub szkodliwych substancji, takich jak: dym tytoniowy, albo zanieczyszczenia z fabryk. Zanieczyszczenia powietrza i zakażenia również nie sprzyjają naszemu organizmowi.

W przypadku astmy atopowej, alergeny znajdujące się wewnątrz pomieszczeń, albo na zewnątrz domu, mogą mieć wpływ na nasilenie się objawów. Chorzy narażeni są również na alergeny pyłków roślin. Osoby, które są na nie uczulone, odczuwać będą nasilenie objawów podczas pylenia określonych gatunków roślin.

Inne przyczyny astmy

Innym czynnikiem są drobne pajęczaki, czyli roztocze kurzu domowego. Żyją one w naszych mieszkaniach i mogą mieć wpływ na rozwój choroby. W ich przypadku wystąpienie uczulenia oraz jego intensywność zależy od tego, ile roztoczy znajduje się w naszym domu. Kiedy jest mniej kurzu i im większa jest dbałość o czystość oraz higienę, wtedy zmniejsza się ryzyko wystąpienia objawów.

Ważną przyczyną astmy są mocno szkodliwe dla naszych organizmów szkodliwe substancje. Dym tytoniowy i spaliny silników dostają się do naszych dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem i zwiększają ryzyko wystąpienia astmy oraz zwiększają nasilenie jej objawów. Na szkodliwe skutki dymu tytoniowego narażeni są nie tylko palacze, ale również osoby, które są w ich otoczeniu (w ten sposób stają się biernymi palaczami). Można także dodać, że dym, który ulatuje z końca papierosa, może być nawet bardziej szkodliwy, niż ten, który wdychają palący. Badania naukowe potwierdziły, że palenie tytoniu przez kobietę, która jest w ciąży, albo narażenie jej na ten dym, przyczynia się do powstawania astmy u dziecka. U dorosłych, którzy cierpią na tę chorobę, palenie bardzo pogarsza ogólny stan i osłabia działanie leków, które stosuje się w leczeniu astmy.

Innym powodem, który może być przyczyną dychawicy, mogą być niektóre infekcje wirusowe, albo bakteryjne u dzieci. Jeśli chodzi o dorosłych, to wszystkie choroby powodowane przez mikroorganizmy, będą zaostrzać intensywność astmy. Takimi samymi przyczynami są stres, silne emocje, niektóre leki, wysiłek fizyczny, a nawet  duże wahania temperatury we wdychanym powietrzu (na przykład wyjście z ciepłego domu na mroźny wieczór).

2 replies on “Przyczyny astmy”

  1. kupak pisze:

    Przyczyna astmy to przede wszystkim palenie papierosów, ale także zanieczyszczenie środowiska, które nie zależy od nas. Bo nawet nie chcąc tego wdychać i tak jesteśmy skazani zwłaszcza w miastach na to czym oddychamy. To najczęstsze przyczyny astmy, więc trzeba się naprawdę postarać żeby rzucić palenie i żyć w zdrowszym środowisku, gdzie ptaki śpiewają, a nie hałasują samochody.

  2. Olga pisze:

    No to ciekawie mi się trafiło. Nigdy nie paliłam papierosów, prowadzę w miarę sportowy tryb życia, mam dopiero 24 lata i astmę. Wszystkie przyczyny astmy, które wymieniają lekarze się u mnie praktycznie wykluczają. Do tej pory byłam wręcz okazem zdrowia. Ale może mam astmę genetyczną i szkoda, że nie mam na to żadnego wpływu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 + = 55