Pokonaj łysienie z pomocą trychologa!

Pokonaj łysienie z pomocą trychologa!
5 (100%) 33 glosow

Nowoczesna medycyna opiera się obecnie o działanie wielokierunkowe – nie tylko stosowanie leków ale i właściwą prewencję schorzeń z przywracaniem homeostazy organizmu. Podobnie wygląda to w terapii łysienia, w którą powinien być zaangażowany zarówno lekarz dermatolog, jak i specjalista kosmetologii – trycholog. Wielospecjalistyczne podejście pozwala szybko określić istniejące przyczyny wypadania włosów oraz wdrożyć najskuteczniejsze postępowanie terapeutyczne, co pozwoli ograniczyć nadmierne wypadanie włosów i odwrócić skutki ich utraty.

 

Wypadanie włosów – przyczyny

Wypadające włosy nie muszą być tylko i wyłącznie związane z dermatologią – często jest to zjawisko interdyscyplinarne, które wymaga rozszerzonej diagnostyki przedmiotowej i wywiadu. Specjalistyczne badanie włosów jest w stanie odpowiedzieć na wiele pytań związanych z tym, jakie są indywidualne przyczyny łysienia i jak skutecznie leczyć to zaburzenie.

Coraz częstszym problemem w populacji ogólnej jest styl życia, który istotnie przekłada się na wzrost tempa łysienia. Pomimo faktu, iż ludzie są coraz bardziej świadomi zdrowia, to jednak wpływ środowiska naturalnego, diety oraz indywidualnych zachowań prowadzi do tego, że na nadmiernie wypadające włosy skarży się coraz więcej osób. – mówi ekspert trychologii.

Określenie podtypów łysienia wymaga zastosowania właściwej diagnostyki, w skład której wchodzić muszą następujące metody:

 • Trichoskopia – badanie skóry owłosionej głowy w powiększeniu, za pomocą specjalnej kamery – wideodermatoskopu. Badanie jest bezbolesne, trwa bardzo krótko, jest w pełni porównywalne, obiektywne i umożliwia regularne monitorowanie leczenia łysienia.
 • Trichogram – badanie to polega na wyrwaniu do 100 włosów i ocenie cebulek z łodygami włosów. W ten sposób oceniane jest stadium rozwojowe włosów, typowane są okolice najbardziej podatne na łysienie i oceniana jest etiologia łysienia,
 • Badania laboratoryjne – szczególnie istotne w łysieniu na tle niedoborów, zaburzeń hormonalnych oraz schorzeń ogólnoustrojowych.
 • Biopsja – badanie polega na pobraniu w znieczuleniu miejscowym kilkumilimetrowego wycinka, który następnie jest oceniany histopatologicznie.
sprawdzony trycholog od badania włosów

Zagwarantuj sobie najlepsze badanie skóry głowy!

Wypadające włosy – rodzaje

Co jest katalizatorem wypadających włosów? Powyższe metody pozwalają określić, czy mamy do czynienia z łysieniem niebliznowaciejącym czy bliznowaciejącym. Skuteczne zintegrowanie metod pozwala nam zdiagnozować u pacjenta występowanie różnego podtypów łysienia:

 • Łysienie androgenowe,
 • Łysienie telogenowe,
 • Łysienie w przebiegu chorób przewlekłych – nowotworów, cukrzycy, chorób tarczycy etc.
 • Łysienie plackowate,
 • Łysienie na tle niedoborów witamin, biotyny, cynku itd.
 • Łysienia bliznowaciejącego na tle chorób autoimmunologicznych.

Jak wzmocnić włosy? – pytamy trychologa!

Kierunkowe przeciwdziałanie przyczynom łysienia wymaga szczegółowej diagnostyki – pozwoli to precyzyjnie określić, co na wypadanie włosów zastosować, aby nie tylko zahamować utratę włosów, ale i przywrócić ich właściwą ilość oraz stan morfologiczny. Oprócz standardowej farmakoterapii (minoksydyl, glikokortykosteroidy, latanoprost, Finasteryd) ważne jest zastosowanie metod zabiegowych, które mają udowodnioną klinicznie skuteczność w zwalczaniu łysienia. Zabiegi możemy wykonywać w licznych klinikach takich jak gabinet leczący wypadanie włosów pod adresem:

dr Trycholog Gdynia
Powstania Styczniowego 22/2
81-519 Gdynia

Do najpopularniejszych zabiegów oferowanych przez tego typu miejsca zaliczamy:

 • Fototerapia – zastosowanie światła UVA, UVB, często z fotouczulaczem (PUVA),
 • Iniekcje osocza bogatopłytkowego – mogą być realizowane drogą mezoterapii igłowej lub bezigłowej, wysoce skuteczne w stymulacji regeneracji mieszków włosowych we wszystkich typach łysienia.
 • Terapia peptydowa Dr Cyj – rewolucyjna metoda oparta o oktapeptydy i dekapeptydy pozwalająca na zahamowanie miniaturyzacji mieszków, modulująca szlaki wewnątrzkomórkowego metabolizmu i tym samym pobudzająca mieszki do wzrostu i przejścia w stan anagenu,
 • Mezoterapia skóry głowy – nieoceniona metoda leczenia miejscowego wszystkich typów łysienia. Mezoterapia to nic innego, jak śródskórne podawanie substancji odżywczych, które stymulują wzrost włosów, odżywiają skórę głowy oraz hamują zmiany odpowiedzialnej za utratę włosów.

Bibliografia:

Łuczak M., Łuczak T., Cieścińska C., Czajkowski R.: Leczenie ogólne łysienia plackowatego

Hordinsky M.K.: Current treatments for alopecia areata

Alkhalifah A., Alsantali A., Wang E., McElwee K.J., Shapiro J.: Alopecia areata update: part II. Treatment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

52 + = 62