Plamy na twarzy – przyczyny powstawania i sposoby na ich usunięcie

Plamy na twarzy – przyczyny powstawania i sposoby na ich usunięcie
5 (100%) 4 glosow

Przebarwienia na twarzy mogą się pojawić u każdego. Najczęstszą ich przyczyną jest opalanie się i to zarówno na słońcu jak i w solarium. Ale plamy na twarzy od słońca to nie jedyna przyczyna. Możliwym wyjaśnieniem mogą być też wahania hormonów czy tez naturalne procesy starzenia się skóry. Usuwanie przebarwień na twarzy nie jest proste, dlatego najlepiej im zapobiegać przede wszystkim stosując kremy z wysokim filtrem UV i unikając nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, jak również rezygnując lub ograniczając do minimum opalanie się na solarium. Zwróć też uwagę na spożywane leki, suplementy diety i stosowane kosmetyki – niektóre mogą mieć działanie fotouczulające i fototoksyczne. Sprawdź czy przyczyny przebarwień nie są jednym z objawów chorób np. wątroby.

Jak skutecznie pozbyć się plam na twarzy?

Będąc na słońcu nie używaj też kosmetyków zawierających alkohol. Jeśli jednak mimo wszystko plamki na twarzy się pojawią, to należy działać szybko. Najprostszym sposobem jest użycie kremów o działaniu rozjaśniającym, mające w swoim składzie witaminę C i inne substancje przeciwdziałające przebarwieniom. Czerwone plamy na twarzy i inne defekty skóry może usunąć dermatolog lub specjalista w zakresie medycyny estetycznej. W tym celu używa się najczęściej lasera, ale też głębokie peelingi i inne metody. Tym sposobem można też usunąć przebarwienia na twarzy po trądziku. Laserowe usuwanie przebarwień polega na wyrównaniu kolorytu cery z pomocą lasera wykorzystującego światło IPL. Ono z kolei niszczy nagromadzoną w skórze melaninę. Trwałe i skuteczne rezultaty przynosi seria zabiegów wykonywanych w kilkutygodniowych odstępach czasu.  Do sposobów na plamy na twarzy należą też zabiegi depigmentacyjne przy użyciu specjalistycznych preparatów. Prawidłowo przeprowadzona depigmentacja nie tylko redukuje przebarwienia, ale też odmładza i rozjaśnia skórę, poprawia jej napięcie, a nawet spłyca zmarszczki.  Ta metoda, podobnie jak medyczne peelingi chemiczne nie jest dla każdego typu cery, a jej wadą jest też to, że skóra po zabiegu jest podrażniona, zaczerwieniona, a nawet bolesna. Godnym uwagi zabiegiem jest wybielanie skóry kwasami AHA (eksfoliacja).

Polega on na złuszczeniu zrogowaciałej warstwy naskórka z użyciem kwasu glikolowego. Zabieg nie tylko rozjaśnia cerę, ale też zmniejsza widoczność porów i niewielkich zmarszczek, jak również daje widoczne odnowienie naskórka.  Czerwone przebarwienia na twarzy i inne plamy usuwa się również z pomocą mikrodermabrazji. Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczeniu naskórka. Wybór odpowiedniej metody powinien dokonać lekarz na podstawie oceny przebarwień, rodzaju cery, ale także z uwzględnieniem stanu naszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

96 − 95 =