Padaczka alkoholowa

Padaczka alkoholowa
5 (100%) 8 glosow

Padaczka to uogólniony termin, dotyczący schorzeń mózgu i neurologicznych stanów, podczas których chory nie jest w stanie kontrolować odruchów swojego ciała. Nazwę tę stosuje się także w odniesieniu do pewnego stanu, który jednak nie wynika z reakcji zachodzących w mózgu – jest to padaczka o podłożu alkoholowym.

Termin taki jest stosowany przede wszystkim przez wzgląd na podobieństwo objawów. Same czynniki, powodujące sytuację, są bowiem w tym przypadku zupełnie inne. Głównym i decydującym o wystąpieniu objawów padaczkowych czynnikiem, jest w tym przypadku odstawienie alkoholu. Łatwo się zatem domyślić, że ten stan chorobowy dotyczy nałogowych alkoholików, którzy spożywają znaczne ilości napojów wyskokowych.

Przyczyny padaczki

W dużym uproszczeniu można porównać wystąpienie padaczki alkoholowej do alergii – silnej reakcji organizmu na ten swoisty „alergen”, jakim jest brak alkoholu we krwi. Oczywiście, nadmierne spożywanie napojów alkoholowych samo w sobie może prowadzić do uszkodzeń mózgu, które w dalszej konsekwencji mogą prowadzić do padaczki. Trzeba jednak rozgraniczyć te dwa stany – o padaczce alkoholowej mówimy wtedy, gdy charakterystyczne objawy pojawiają się w efekcie odstawienia, niedługo po jego zaistnieniu.

Kto choruje na padaczkę

Siłą rzeczy, ten wyjątkowy typ zaburzeń padaczkowych, dotyka osoby dorosłe. Gdy diagnozowana jest padaczka u dzieci, zaleca się przeprowadzanie szeregu badań, mających na celu dokładne określenie typu choroby. W przypadku syndromu alkoholowego, często wystarcza wywiad medyczny, uzupełniony prostym i szybkim badaniem EEG. Badanie takie nie wykazuje w mózgu chorego żadnych zmian, mogących mieć podłoże epileptyczne. Objawy zresztą ustępują dość szybko, związane jest to niestety zazwyczaj z faktem, że „potrzebujący” organizm otrzymuje nową dawkę alkoholu.

Objawy padaczki alkoholowej

Gdy występuje alkoholowa padaczka objawy pojawiają się w większości przypadków około dwóch, trzech dób po zaprzestaniu picia. Im poważniejszy alkoholizm, tym ten czas może się przedłużać. Najsilniejsze ataki występują bowiem wtedy, gdy całkowicie zaburzona zostaje dotychczasowa gospodarka minerałowa organizmu – czyli, mówiąc wprost, gdy człowiek całkowicie trzeźwieje.

Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest oczywiście występowanie drgawek – stąd zresztą nie do końca adekwatna do etiologii choroby nazwa. Drżeniu podlegają kończyny – ręce i nogi, ale też całe ciało. Alkoholicy i ich otoczenie często nazywają ten stan mianem delirium.

Nie jest to jednak jedyny objaw, jaki daje padaczka alkoholowa. Organizm chorego reaguje na różne sposoby – pojawiają się biegunki, wymioty, alkoholikowi towarzyszą też nudności. Często występuje uczucie niepokoju, a nawet depresja. Zmienia się rytm pracy serca, występują znaczne skoki ciśnienia. Z biegiem czasu organizm stopniowo stabilizuje swoją pracę, jednak pierwsze doby są zawsze najbardziej dokuczliwe.

Leczenie padaczki

Można w tym przypadku stosować leczenie objawowe, uśmierzające – jednak całkowicie stan ustępuje dopiero po jakimś czasie, samoistnie. Osoba dotknięta zaburzeniami czuje się coraz lepiej i zaczyna normalnie funkcjonować. Niestety, często alkoholik próbuje zwalczyć problem w inny sposób, wracając do nałogu. Powoduje to dalsze problemy w przyszłości, poprzez ponowne wystąpienie padaczki alkoholowej przy kolejnym odstawieniu. Choroby nie da się niestety wyeliminować całkowicie, jeśli nie zostanie podjęte leczenie odwykowe. Szacuje się zaś, że problem dotyczy przynajmniej 1/4 wszystkich alkoholików – szczególnie zaś tych w zaawansowanym stadium alkoholizmu.

2 replies on “Padaczka alkoholowa”

  1. Ja napisał(a):

    Epilepsja to straszna choroba, na którą chorują nawet dzieci. Nie wiem czemu niektórym się wydaje, że to jest choroba alkoholików i w ogóle wyrzutków społeczeństwa. Nic bardziej mylnego. Każdy może to mieć, bo padaczka nie wybiera. Pamiętajcie o tym zanim zaczniecie kogoś odsądzać od czci i wiary!

  2. Enzo napisał(a):

    Nie bądź taki narwany. Czym innym jest padaczka alkoholowa, a czym innym epilepsja u dzieci. To tylko nazwy są podobne, a każdy choć trochę rozwinięty człowiek będzie wiedział, że to inne choroby. A że matołki sobie coś będą myśleć, to niech myślą, ich sprawa i ich już nie przekonasz. Zwłaszcza faktami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =