Objawy kamicy żółciowej

Objawy kamicy żółciowej
5 (100%) 9 glosow

Kamica żółciowa to bardzo kłopotliwe i trudne w leczeniu schorzenie, polegające na odkładaniu się wewnątrz naszego układu żółciowego złogów, składających się z bilirubiny, węglanów wapnia itd.

Ze względu na to, że przyczyny kamicy żółciowej są naprawdę wielorakie, może ona dawać rozmaite objawy. Głównie jednak, biorąc pod uwagę miejsce wystąpienia tej choroby, większość objawów jest łatwa do zdiagnozowania. Jeśli więc ich nie bagatelizujemy, leczenie z pewnością przyniesie dobre efekty.

Najczęściej spotykane objawy kamicy żółciowej

 1. Silny ból w nadbrzuszu – większość pacjentów opisuje go jako „tępy”. W wielu przypadkach, może on również sięgać aż do łopatek, co jeszcze bardziej potęguje negatywne doświadczenia.
 1. Jeśli mamy do czynienia z kamicą pęcherzyka żółciowego, objawy mogą koncentrować się na silnych wzdęciach, które – oprócz samego bólu w okolicach żeber – są kolejnym, bardzo dotkliwym i bolesnym objawem tej choroby. Co ciekawe, objaw ten bardzo często pojawia się w sytuacjach, gdy osoby chore spożywały bardzo duże ilości tłuszczu zwierzęcego.
 1. W związku z tym, że żółć jest wydzielana również w trakcie silnego stresu, to właśnie on jest często powodem powstania tak zwanej kolki żółciowej, która objawia się bardzo silnymi bólami głównie w okolicach prawego podżebrza.
 1. Niektóre bóle związane z kamicą żółciową, mają charakter promieniujący. Dlaczego? Ponieważ często wiążą się one z przemieszczaniem się kamieni w przewodzie żółciowym. Efektem tego ruchu jest przemieszczający się, silny ból, który jednocześnie wiąże się z podrażnieniem błony wewnętrznej przewodu żółciowego.
 1. Żółtaczka – czyli inaczej poważne zażółcenie tkanek wewnętrznych organizmu człowieka. Jest ona spowodowana głównie przez odkładanie się żółci wewnątrz zatkanych kamieniami żółciowymi narządów wewnętrznych, znajdujących się w obrębie układu żółciowego. W efekcie, organizm nie jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem tej substancji, co prowadzi do jej nagromadzenia w organizmie. Jest to tak zwana żółtaczka mechaniczna – gdyż jest spowodowana przez mechaniczne zatkanie przewodów żółciowych przez opisywane powyżej kamienie.
 1. W zdiagnozowaniu kamicy żółciowej bardzo istotne jest również to czy kamienie znajdujące się wewnątrz układu żółciowego są małe i liczne czy też duże i pojedyncze. Zależnie od tego, możemy mieć do czynienia z różnym rodzajem i formą bólu. Dlatego ból nie powinien być jedynym objawem, na podstawie którego diagnozujemy tę chorobę.

Podsumowując – objawy kamicy żółciowej mogą być różne, w zależności od miejsca, w którym pojawiły się kamienie, ich rozmiaru i charakteru odkładanej w organizmie substancji. Dlatego jej diagnoza powinna opierać się na kilku objawach jednocześnie. Najlepiej, jeśli choremu, u którego się ją podejrzewa, przeprowadzi się badanie ultrasonograficzne. Dzięki niemu zdiagnozowanie tego schorzenia będzie o wiele prostsze, a samo leczenie kamicy żółciowej – bardziej skuteczne, szybsze i efektywniejsze. Z punktu pacjenta, jest to bardzo istotny aspekt.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem http://kamicazolciowa.edu.pl/

2 replies on “Objawy kamicy żółciowej”

 1. Porka napisał(a):

  Tu są dobrze opisane objawy kamicy żółciowej: http://kamicazolciowa.edu.pl/objawy-kamicy-zolciowej/ Najważniejsze to jak najszybciej się zorientować z czym się ma do czynienia. To pozwala na podjęcie właściwych decyzji i leczenie kamicy.

 2. Janko napisał(a):

  Objawy kamicy żółciowej to przede wszystkim ból. Każdy powinien w miarę obserwować swój organizm i reagować, bo ból zawsze jest sygnałem, który mówi nam, że coś jest nie tak i trzeba reagować. I nie magicznymi proszkami z reklamy, tylko po prostu pójść do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 − = 45