Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna
5 (100%) 2 glosow

Choroba Leśniowskiego-Crohna to występujący w wysoko rozwiniętych krajach, szczególnie Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, przewlekły stan zapalny odcinków układu pokarmowego. Najczęściej choroba ta atakuje jelita, dlatego też zalicza się ją do grupy nieswoistych zapaleń jelit. Jako pierwszy opisania jej podjął się Antoni Leśniowski w 1904 roku. Jego śladami podążył Burrill Bernard Crohn, który swój dokładniejszy opis przedstawił 1932 roku.

Dlatego to właśnie im choroba zawdzięcza swoją nazwę. Niemniej jednak, mimo wielu badań i starań naukowców, wciąż nieznane są przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna, a także skuteczny sposób na jej wyleczenie. Trudno jest również odróżnić objawy choroby Leśniowskiego-Crohna od symptomów innych schorzeń układu pokarmowego. Tym bardziej, że jej przebieg bywa bardzo różny. Zdarza się bowiem, że choroba Leśniowskiego-Crohna zaczyna się bardzo łagodnie i rozwija się powoli, przez co trudno ją rozpoznać. Jednocześnie istnieją jednak przypadki o wyjątkowo bolesnym i dramatycznym przebiegu, w których schorzenie doprowadza do toksycznego rozdęcia okrężnicy.

Najczęstsze objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Niezależnie od tempa rozwoju choroby i nasilenia jej objawów, większość z nich związana jest z układem pokarmowym. Przy chorobie Leśniowskiego-Crohna występuje przede wszystkim przewlekła biegunka, dochodząca nawet do dwudziestu wypróżnień dziennie. Symptomem schorzenia są także silne bóle brzucha, szczególnie w prawym podbrzuszu, przez co często objawy choroby Leśniowskiego-Crohna myli się z atakiem wyrostka robaczkowego.

Więcej: http://gastryczne.pl/choroba-lesniowskiego-crohna/objawy-choroby-lesniowskiego-crohna/

Za oznaki schorzenia uważa się również wzdęcia, niedrożności jelit i guzowaty opór w jamie brzusznej, które połączone są z utratą masy ciała, zahamowaniem wzrostu u dzieci, osłabieniem, zmęczeniem i gorączką. U chorych mogą pojawić się również zmiany okołoodbytnicze, takie jak: szczeliny odbytu, przetoki i ropnie. Zdarza się, że choroba atakuje również okolice intymne, w wyniku powstawania przetoków między jelitem, a pęcherzem moczowym, skórą w okolicach genitaliów lub pochwą u kobiet. Rzadsze, choć również prawdopodobne symptomy choroby to objawy pozajelitowe, do których należą między innymi: stany zapalne skóry, stawów, osierdzia, naczyń krwionośnych, a nawet mięśnia sercowego.

Rzadsze objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Objawem choroby Leśniowskiego-Crohna bywa także rumień guzowaty, piodermia zgorzelinowa oraz różne schorzenia oczu. To, która część ciała dodatkowo objawi nam chorobę Leśniowskiego-Crohna, ściśle zależy od tego, który odcinek układu pokarmowego został przez nią zaatakowany. Poza jelitami, może to być bowiem żołądek, przełyk, a nawet jama ustna.

Portal informacyjny: Objawy Choroby Crohna w portalu gastryczne.pl

Choroby Leśniowskiego-Crohna i jej objawów w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Jeśli zatem zaczyna dokuczać Ci przewlekła biegunka, połączona z gorączką i ogólnym wyniszczeniem organizmu, a Twój stolec ma kolor czarny, bądź dostrzegasz w nim śluz lub krew – bezzwłocznie udaj się do lekarza celem rozpoznania, bądź wykluczenia schorzenia. Tak, aby w razie pozytywnej diagnozy, można było podjąć jak najszybsze i jak najskuteczniejsze leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna.

One reply

  1. Sylwia napisał(a):

    No i jak zwykle Polak coś odkrył, opisał, napracował się i naprawdę zobaczył, że istnieje jakaś choroba, której wcześniej nikt nie znał, a 30 lat później jakiś goguś coś dopisał i wielki odkrywca. Dlaczego zawsze tak dajemy się robić w balona? To nie powinna być choroba Leśniowskiego-Crohna, ale choroba Leśniowskiego i każdy świadomy patriota powinien takiej nazwy używać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 7