Objawy astmy

Objawy astmy
4.5 (90%) 18 glosow

Astma oskrzelowa jest chorobą układu oddechowego, która najczęściej występuje w państwach uprzemysłowionych i o wysokiej higienie osobistej. Jak objawia się astma i jak ją rozpoznać?

Na czym polega astma oskrzelowa

Astma jest chorobą przewlekłą, dotyczącą układu oddechowego, zwłaszcza oskrzeli. Pod wpływem różnego rodzaju czynników, dochodzi do częstych stanów zapalnych oskrzeli, z czasem następuje ich obturacja (zwężenie światła) i obkurczenie. Powoduje to trudności z oddychaniem.

Jak objawia się astma oskrzelowa

Objawy astmy oskrzelowej są charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. Ich nasilenie uzależnione jest od stopnia kontroli astmy.

Najbardziej charakterystyczne objawy astmy to:

 • kaszel,
 • duszność,
 • świszczący oddech,
 • ściskanie w klatce piersiowej.

Kaszel jako objaw astmy

W przypadku astmy, kaszel ma charakter suchy i męczący, występuje nawet wtedy, gdy chory nie jest przeziębiony i nie ma stanu zapalnego oskrzeli. Ataki kaszlu występują najczęściej wieczorem i rano lub po wysiłku fizycznym. Nie towarzyszy mu wydzielina, przez co jest bardzo męczący. Między atakami kaszlu chory może normalnie funkcjonować. W przypadku astmy alergicznej, kaszel pojawia się w przypadku kontaktu z alergenami, np. dymem papierosowym, roztoczami.

Duszność jako objaw astmy

Podobnie jak kaszel, ma charakter napadowy. Wielu chorych odczuwa ją jako ściskanie w klatce piersiowej. Bardzo często uczucie duszności jest skutkiem męczącego kaszlu. Koniecznie trzeba podać wtedy choremu lekarstwa łagodzące objawy.

Świszczący oddech jako objaw astmy

Pojawia się w wyniku zwężenia oskrzeli. W takim wypadku, podczas wydechu, powietrze musi się przeciskać i wydaje charakterystyczny świst. W początkowym okresie choroby jest on słyszalny tylko dla lekarza podczas osłuchiwania, w stanach zaawansowanych świst słyszy chory i inne osoby.

Jak się objawia astma u dzieci? Typowe objawy są bardzo podobne, czyli kaszel, świszczący oddech, czasami napady duszności. Diagnoza lekarza opiera się jednak przede wszystkim na bardzo dokładnym wywiadzie z rodzicami. U dzieci do 5-6 roku, testy alergiczne nie są miarodajne, a wykonanie spirometrii bardzo trudne (wymaga współpracy dziecka). Dokładna obserwacja dziecka, okoliczności w jakich pojawiają się objawy, pozwala lekarzowi na postawienie prawidłowej diagnozy i podjęcie leczenia.

Leczenie astmy

W zależności od zaawansowania choroby i częstotliwości występowania ataków, lekarz wprowadza leczenie środkami o szybkim i krótkim okresie działania oraz leki o działaniu długotrwałym. Te pierwsze najczęściej stosowane są doraźnie podczas ataków, mają postać wziewną i szybko przynoszą ulgę. Te drugie pozwalają na kontrolowanie astmy i zmniejszanie częstotliwości występowania napadów kaszlu i duszności. Mogą mieć postać wziewną lub doustną.

Bardzo istotnym elementem leczenia astmy, zwłaszcza o podłożu alergicznym, jest ograniczenie kontaktu z alergenami wywołującymi chorobę. Chory nie powinien przebywać w towarzystwie osób palących, pomieszczeniach zanieczyszczonych (należy usuwać kurz i roztocza). W okresie zwiększonego smogu lub pylenia, powinien ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu.

4 replies on “Objawy astmy”

 1. Yogi pisze:

  Objawy astmy bardzo łatwo rozpoznać. Bo to nie tylko kaszel, ale przede wszystkim trudności w oddychaniu wtedy, gdy chory nie ma kłopotów zdrowotnych i nie ma kataru czy przeziębienia. Objawem astmy jest również a może przede wszystkim to, że chory ma świszczący oddech i właściwie niemal się dusi podczas zwykłego oddychania.

 2. młody Andi pisze:

  Początkowo objawy astmy jest dość trudno rozpoznać. Zwłaszcza, że sam kaszel i pokasływanie nie zawsze musi przecież wskazywać na astmę. Nie ma się co dziwić, że często astma jest późno diagnozowana, ale z drugiej strony i tak nikt nie umie jej leczyć, więc co to za różnica kiedy lekarz nam powie, że to rzeczywiście astma.

 3. Mateusz pisze:

  Czy zawroty głowy źle samopoczucie i problem z oddychaniem to też może być astma?

 4. Aleksandra pisze:

  Mam często problemy z odychaniem po śmiechu. Wtedy pojawia sie kaszel i wydzielina ,która trudno wyrzucić . Często dzieję sie to wieczorem. Czy to też może sugerować że jest to astma ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 10 = 18