Leczenie astmy

Leczenie astmy
4 (80%) 10 glosow

Człowiek chory na astmę, zazwyczaj przyjmuje leki na astmę wziewnie, a nie w postaci tabletki. Ten sposób z pewnością jest bardziej bezpieczny i zapewnia lepsze efekty terapeutyczne. Jest jednak jeden warunek: trzeba potrafić inhalować się prawidłowo. 

Astma to w skrócie walka o oddech. Zdrowi ludzie oddychają samoczynnie, nawet o tym nie myśląc. Jest to dla nich czymś normalnym i bezproblemowym. Zaczynamy doceniać tą umiejętność dopiero w chwili, gdy powietrza zacznie nam brakować. Głównym objawem dychawicy oskrzelowej są bowiem właśnie duszności, które powodowane są skurczeniem oskrzeli. Jednak istotą astmy jest występujące zapalenie w drogach oddechowych.

Skuteczne leczenie astmy

W leczeniu astmy stosuje się dwa główne typy leków. Jedne mają właściwości rozrzedzające, a drugie przeciwzapalne. Te pierwsze szybko przynoszą ulgę, ponieważ rozszerzają oskrzela. Stosuje się je, kiedy wystąpią widoczne i odczuwalne objawy. Mają jednak jeden minus. Nie leczą astmy, tylko działają krótko i objawowo. Fundamentem terapii są lekarstwa, które kontrolują chorobę. Są to sterydy. Jedynie one potrafią w stu procentach opanować proces zapalny w oskrzelach. Obydwie przedstawione grupy mają zwykle postać wziewną, czyli pacjent wdycha je ze specjalnych inhalatorów.

O stosowanych typach leków decyduje tylko lekarz. Mimo tego często zdarzają się sytuacje, kiedy chorzy sami, bez konsultacji odstawiają sterydy. Przyczyny ich zachowań mogą być różne, ale zazwyczaj chodzi o to, że boją się niepożądanych efektów ich działania. Jednak jest to błędne koło, gdyż bez tych lekarstw terapia okaże się całkowicie bezskuteczna i spowoduje mocne nasilenie się objawów oraz stanu zapalnego astmy. Drugą grupą są ludzie, którzy sami zwiększają dawki. Kiedy napady duszności robią się coraz częstsze i intensywniejsze, chorzy przyjmują więcej przygotowanych preparatów. Stwarza to poważne zagrożenie, ponieważ takie zachowanie może spowodować zaprzestanie działania leków.

Jak się leczy astmę?

Najpowszechniejszą metodą na leczenie astmy są inhalatory. Jednak są specjalne zasady, które mówią jak skutecznie i dobrze się inhalować. Jak należy się inhalować?

 1. Przed kuracją pacjent musi oczyścić oskrzela, mocno odkrztuszając wydzielinę, która w nich zalega.
 2. Następne niezbędne jest zrobienie dużego, głębokiego wydechu oraz przystawienie inhalatora do ust.
 3. Potem należy włożyć ustnik i ściśle objąć go wargami, uważając, by kierować jego koniec na tylną część gardła (na języczek). Powinien on również leżeć płasko na języku.
 4. Teraz chory musi wziąć potężny wdech. Jeśli używa inhalatora ciśnieniowego, rozpoczynając go, jednocześnie należy nacisnąć przycisk uwalniający lek z kanisterka. Gdy jednak posługuje się dozownikiem proszkowym, przed rozpoczęciem terapii trzeba przygotować dawkę leku. Wdech może być wolny, albo szybki, zależnie od typu urządzenia, jednak musi być bardzo głęboki.
 5. Następnym krokiem jest wyjęcie ustnika i zatrzymanie powietrza w płucach na mniej więcej dziesięć sekund.
 6. Ostatnią rzeczą, którą trzeba zrobić, jest wydmuchanie powietrza ustami, lecz należy pamiętać, by robić to powoli. Na końcu niezbędnym jest wypłukanie jamy ustnej wodą.

3 replies on “Leczenie astmy”

 1. rebelia pisze:

  Na szczęście leki na astmę są coraz bardziej dopracowane. Choruję od wielu lat, ale tak naprawdę to może od pięciu lat leki na astmę są takie jak powinny być. Często nawet specyfiki o tej samej nazwie są po prostu lepsze, bo robią w nich modyfikacje nawet zmieniając skład. Ale na szczęście wszystkim na dobre to wychodzi, bo leczenie astmy staje się mniej obciążające dla organizmu.

 2. zaprawiony w bojach pisze:

  Skuteczne leki na astmę to tylko i przede wszystkim sterydy. Nie dajcie sobie wmówić, że będą działały zioła na astmę, albo jakieś napary, mieszanki i uciskanie nie wiadomo czego czy wschodnie techniki uzdrawiania. To wszystko tylko wyciąganie kasy od naiwnych chorych. A astmy nie da się tak wyleczyć, konieczne są konkretne leki sterydowe.

 3. marko pisze:

  czemu nie widac?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 + = 71