Krew w spermie – co oznacza?

Krew w spermie – co oznacza?
3.7 (73.33%) 6 glosow

Krew w spermie określana mianem hematospermii może stanowić niepokojący objaw dla mężczyzny w każdym wieku, którego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Dlatego też w momencie zauważenia krwi w spermie należy niezwłocznie udać się do, co najmniej, lekarza pierwszego kontaktu, który najwyżej pokieruje nas do konkretnego specjalisty

Do hematospermii może dojść w wyniku czynników takich jak na przykład:

  • uraz

  • nadciśnienie złośliwe

  • zaburzenia rozwojowe, np. torbiele

  • zaburzenia pracy wątroby

  • kłykciny kończyste

  • przebyta biopsja prostaty

  • gruźlica moczowo-płciowa

  • choroby prostaty, np. poszerzone naczynia żylne

  • nowotwory, np. rak najądrza

  • guzy pęcherzyków nasiennych

  • przerost gruczołu krokowego, czy

  • choroby weneryczne takie jak: chlamydioza, opryszczka, rzeżączka czy zakażenie Streptococcus agalactiae

Ponadto krwawieniu mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak: ból prącia, zaczerwienienie narządów płciowych, gorączka czy ogólne osłabienie dlatego też istotny jest szybki kontakt z lekarzem, który będzie w stanie określić sposób leczenia naszej dolegliwości.

Szczególnym czynnikiem wywołującym wystąpienie hematospermii są choroby weneryczne. Inicjacja seksualna ma miejsce w coraz to wcześniejszym wieku, ponadto brak świadomości związanej z możliwością zarażenia się konkretną chorobą przyczynia się do niestosowania szczególnie przez młodych ludzi odpowiednich zabezpieczeń przed chorobami wenerycznymi. Już samo użycie popularnej prezerwatywy w niemalże stu procentach gwarantuje ochronę przed zarażeniem się konkretną chorobą, którą później niestety, ale ciężko wyleczyć i która przez długi czas może rozwijać się w sposób wręcz niezauważalny.

Mając na uwadze całą masę czynników mogących wywołać hematospermię – czyli krew w spermie, oraz w celu przygotowania możliwie jak najodpowiedniejszego sposobu leczenia konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza specjalistę kilku badań.

Przede wszystkim niezbędne jest przeprowadzenie badania fizykalnego, badania per rectum prostaty, badania moczu, posiewu nasienia oraz badania obrazowego, a więc wykonaniu USG bądź nawet rezonansu magnetycznego. Istotnym jest również aby podczas wizyty u specjalisty przekazać mu informacje odnośnie wszystkich mogących mieć związek z krwią w spermie czynnikach takich jak chociażby: ból podczas wytrysku, ból w lędźwiach, krew w moczu czy też ból podczas oddawania moczu.

Odpowiednio zdiagnozowana dolegliwość jest, jak najbardziej, możliwa do wyleczenia. W przypadkach mniej skomplikowanych wystarczy odpoczynek oraz przykładanie zimnych okładów w punkty newralgiczne. W przypadku bakteryjnej przyczyny wystąpienia krwi w spermie konieczne może okazać się zażywanie antybiotyku, a w innych, odnoszących się do chociażby niedrożności układu moczowo-płciowego niezastąpiony może okazać się zabieg chirurgiczny.

Mając na uwadze powyższe najlepiej, na tyle ile to oczywiście możliwe, należy zminimalizować czynniki mogące przyczynić się do wystąpienia krwi w spermie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

92 − 88 =