Konflikt serologiczny i jego skutki

Konflikt serologiczny i jego skutki
5 (100%) 7 glosow

Każdy człowiek posiada krew o określonej grupie (A, B, 0 lub AB). Większość populacji (ok. 80-85%) ma dodatkowo na powierzchni erytrocytów antygen D, czyli tzw. czynnik Rh. Pozostali, a więc jedynie ok. 15% całej populacji, nie posiadają tego antygenu. Tego rodzaju różnice między matką a nienarodzonym jeszcze dzieckiem wywołują konflikt krwi, nazywany częściej konfliktem  serologicznym.Na czym polega konflikt serologiczny

na czym polega konflikt serologicznyWielu rodziców doskonale zna to pojęcie, lecz nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, na czym polega konflikt serologiczny. Najprościej mówiąc, jest to rodzaj reakcji obronnej organizmu kobiety, w której krwi nie stwierdza się czynnika Rh (a więc ma krew Rh-), natomiast u jej dziecka tenże czynnik występuje, odziedziczony po drugim rodzicu (jest to krew oznaczona jako Rh+).

Gdy do krwiobiegu kobiety przedostanie się antygen D, jej organizm odbierze to jako obecność zagrożenia, które trzeba unieszkodliwić. Układ odpornościowy rozpocznie syntezę przeciwciał, te zaś – walkę z erytrocytami dziecka w celu pokonania obcego czynnika Rh. Całość może skończyć się chorobą hemolityczną płodu. Likwidacja czerwonych krwinek skutkuje bowiem niedokrwistością, a w jej efekcie dochodzi m.in. do niedotlenienia, powiększeń narządów wewnętrznych, obrzęków, nieprawidłowego rozwoju, problemów w obrębie tkanek, niekiedy również do żółtaczki, drgawek, a w cięższych przypadkach – do zgonu lub poronienia.

Kiedy pojawia się konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny z reguły dotyczy dopiero drugiej ciąży (o czym więcej tutaj: https://serologiczny.net.pl/konflikt-serologiczny/konflikt-serologiczny-a-druga-ciaza/), ponieważ krew dziecka musi dostać się do krwi matki, a to z reguły nie zdarza się wcześniej, niż przy porodzie. Wtedy przeciwciała nie są już w stanie nic zrobić, jednak zostają przechowane w organizmie kobiety i podczas następnej ciąży uaktywniają się od razu, przenikając do krwi kolejnego dziecka. Wtedy mają już doskonałą okazję do działania z dużo większą siłą i mogą wywołać opisane wyżej objawy.

Możliwe jest oczywiście, że również w czasie trwania pierwszej ciąży dojdzie do wydzielania przeciwciał, a sytuacjami, które na to wpływają są różnego rodzaju anomalie, jak silne krwotoki, transfuzja, konieczność wykonania zabiegu wewnątrzmacicznego, odklejone łożysko, a także przeprowadzanie badań prenatalnych (oczywiście chodzi tu o opcje inwazyjne). Trzeba też dodać, że konflikt grupy krwi w ogólnym znaczeniu, choć rzadko ma miejsce, także może pojawić może się już w pierwszej ciąży.

Profilaktyka konfliktu serologicznego

Ponieważ skutki konfliktu serologicznego są poważne, od lat stosowana jest w tym celu immunoprofilaktyka, polegająca przede wszystkim na zastosowaniu dwóch dawek specjalnego, naturalnego środka. Immunoglobulina anty D, bo o niej mowa, podawana jest w 28. tygodniu ciąży, a następnie po porodzie.

Zahamowanie wytwarzania przeciwciał podczas narodzin dziecka to również metoda na ochronę kolejnej ciąży przed konfliktem serologicznym. Oczywiście wcześniej wykonywane są testy, które określają, czy kobieta posiada rzadką krew Rh-, a później – już w trakcie trwania ciąży – regularnie kontroluje się poziom przeciwciał w jej organizmie.

W niektórych przypadkach, gdy dojdzie jednak do choroby hemolitycznej (choć immunoglobulina posiada skuteczność rzędu 98%), lekarze decydują się na transfuzję krwi, w innych zaś – na cesarskie cięcie lub wcześniejsze wywołanie porodu. Jeśli choroba hemolityczna noworodka spowodowała podniesienie we krwi bilirubiny i dziecko ma żółtaczkę, zwykle stosuje się fototerapię. Warto jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach konflikt serologiczny i jego skutki to coś, co zdarza się naprawdę rzadko, dlatego z reguły nie ma powodów to żadnego niepokoju.

 

Artykuł mogłeś(aś) przeczytać dzięki współpracy ze stroną https://zdrowy.net/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 4 =