Kiedy występuje nadciśnienie tętnicze?

Kiedy występuje nadciśnienie tętnicze?
5 (100%) 4 glosow

Ciśnienie jest podstawową miarą siły krwi. Serce pompuje krew do naczyń krwionośnych, które rozprowadzają ją po całym ciele. Wysokie ciśnienie krwi, zwane także nadciśnieniem, może być bardzo niebezpieczne. Stan ten powoduje, że serce musi pracować znacznie mocniej, aby przepompować krew do organizmu. Przyczynia się to do stwardnienia tętnic i rozwoju miażdżycy, a także zwiększa ryzyko udaru mózgu, chorób nerek oraz niewydolności serca.

Pierwotne nadciśnienie tętnicze

W aż 95% przypadków wysokiego ciśnienia krwi nie można znaleźć bezpośredniej przyczyny. Ten typ wysokiego ciśnienia nazywa się nadciśnieniem pierwotnym. Jego wystąpienie wiąże się jednak z pewnymi czynnikami ryzyka. Zwykle występuje dziedzicznie i częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Wiek i rasa również odgrywają ważną rolę.

Na wystąpienie nadciśnienia ma także duży wpływ dieta oraz styl życia. Związek między solą, a wysokim ciśnieniem krwi jest szczególnie istotny. Osoby spożywające więcej soli mają najwyższy wskaźnik nadciśnienia tętniczego. Natomiast ludzie, którzy nie dodają soli do jedzenia, praktycznie nie wykazują jego śladów.

Inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia pierwotnego, to na przykład otyłość, cukrzyca, niedobór potasu, wapnia i magnezu, brak aktywności fizycznej oraz zbyt częste spożywanie alkoholu.

Wtórne nadciśnienie tętnicze

Gdy można zidentyfikować bezpośrednią przyczynę wysokiego ciśnienia, stan ten określany jest jako nadciśnienie wtórne. Wśród znanych przyczyn wtórnego nadciśnienia tętniczego, choroba nerek jest najbardziej powszechna.

Nadciśnienie może być również wywołane przez nowotwory lub inne nieprawidłowości, które prowadzą w nadnerczach do wydzielania nadmiaru hormonów podwyższających ciśnienie krwi. Stan ciąży oraz pigułki antykoncepcyjne (szczególnie zawierające estrogeny) również mogą podnieść ciśnienie krwi, podobnie jak leki zwężające naczynia krwionośne.

Nadciśnienie w ciąży

Zaburzenia ciąży z nadciśnieniem tętniczym dotyczą 6-8% ciąż. Powodują znaczną zachorowalność oraz śmiertelność matek i niemowląt. Celem leczenia jest zapobieganie znacznym zdarzeniom naczyniowo-mózgowym i sercowo-naczyniowym u matki, bez uszczerbku na zdrowiu płodu.

Obecne wytyczne różnicują traktowanie kobiet z ostrymi zespołami nadciśnienia tętniczego w ciąży oraz kobiet z przewlekłym nadciśnieniem w ciąży. Nadciśnieniowe zaburzenia ciąży obejmują cały szereg stanów, w tym stan przedrzucawkowy/rzucawkę, nadciśnienie ciążowe, przewlekłe nadciśnienie oraz stan przedrzucawkowy połączony z przewlekłym nadciśnieniem. Większość obecnych zaleceń dotyczących leczenia tych zaburzeń opiera się na ekspertyzie i badaniach obserwacyjnych. Ogólną strategią leczenia nadciśnienia w czasie ciąży jest zapobieganie powikłaniom naczyniowo-mózgowym i sercowym matki, przy jednoczesnym zachowaniu krążenia maciczno-łożyskowego i płodowego oraz ograniczaniu toksyczności leków dla płodu.

Nadciśnienie płucne

Nadciśnienie płucne to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach płucnych (naczyniach przenoszących krew z serca do płuc) jest wyższe niż normalne (więcej w tym wątku: http://zawalserca.net/tetnicze-nadcisnienie-plucne/). Powoduje to obciążenie prawej strony serca, które musi pracować ciężej, aby przepompować krew. We wczesnych stadiach nadciśnienia płucnego często nie występują żadne objawy, ani oznaki tego schorzenia. Jeżeli pojawiają się objawy, często następują tylko podczas ćwiczeń, ale później mogą również wystąpić w spoczynku. Nadciśnienie płucne wiąże się ze stanem zapalnym, usztywnieniem i zwężeniem naczyń krwionośnych przenoszących krew z serca do płuc.

2 replies on “Kiedy występuje nadciśnienie tętnicze?”

  1. cicha pisze:

    Nadciśnienie w ciąży to nie jest powód żeby od razu panikować. Każdy lekarz, a raczej każdy dobry lekarz powie, że podczas ciąży wzrost ciśnienia nie jest wielką zmianą i zaskoczeniem. U wielu osób tak się po prostu dzieje i już a nie ma to żadnego wpływu na życie po porodzie.

  2. C pisze:

    Bo to najlepiej pokazuje, że nadciśnienie tętnicze wcale nie jest chorobą samą w sobie. To jest następstwo jakiegoś stanu czy czegoś takiego. Ciąża jest zmienionym stanem i powoduje nadciśnienie, tak samo jak nagły stres, a najgorzej jak jest do tego długotrwały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

26 − 25 =