Kaszel palacza – nie lekceważ go

Kaszel palacza – nie lekceważ go
5 (100%) 10 glosow

Z nieznanych bliżej lekarzom powodów, kaszel palacza jest często lekceważony przez palących. Dochodzi nawet do skrajnych sytuacji, w których palący na podrażnione gardło i odruchy kaszlu reaguje… odpaleniem kolejnego papierosa. W dodatku tłumacząc tym, że to hamuje objawy. Co o tym sądzą eksperci? I dlaczego jest to niebezpieczne dla zdrowia?

Mówi się czasem, że osoby palące papierosy, tak bardzo przyzwyczaiły się do tego, że nie dbają o swoje zdrowie, że kaszel nie stanowi dla nich problemu. Jest to złudne myślenie, bardzo krzywdzące dla naszego organizmu. Kaszel palacza potrafi wskazywać na bardzo poważne choroby. Nawet na raka płuc. Często zapomina się o tym, że w papierosach znajduje się niemal 5 tys. szkodliwych substancji – jest to nikotyna, tlenek węgla, substancje smołowe, związki benzenu itd. To ich winą jest doprowadzanie do zmian w drogach oddechowych, które mają groźny finał.

Czytaj też: Jak Rzucić Palenie? Poradnik

Skąd się bierze kaszel palacza?

Wiemy już, że winne temu są szkodliwe substancje. Spójrzmy jednak na to, jak konkretnie działają one w naszym organizmie. W drogach oddechowych zawarta jest określona ilość śluzu, która chroni nas przed bakteriami, zanieczyszczeniami i innymi szkodliwymi substancjami. Kiedy kaszlemy, śluz ten zostaje usunięty przez odruch kaszlu.

Jeśli palimy papierosy, wprowadzając toksyczne związki do naszych dróg oddechowych, nie mamy żadnych szans na to, że coś nas przed tym obroni. Stopniowo dochodzić zacznie do zanikania komórek, których zadaniem jest oczyszczanie układu oddechowego i śluz zacznie zalegać razem z zanieczyszczeniami w naszych drogach oddechowych. Odkrztuszanie przychodzić nam będzie z coraz większym trudem, a nadmiar bakterii ostatecznie doprowadzi do infekcji.

Palisz? Rozpoznaj objawy kaszlu palacza

Jeśli palisz i od jakiegoś czasu odczuwasz coraz silniejsze ataki kaszlu, sprawdź, czy nie cierpisz na kaszel palacza. Jest on bardzo charakterystyczny i trudny do pomylenia z czymkolwiek innym.

Po pierwsze, jest to kaszel drażniący, wyjątkowo gwałtowny i uporczywy. Pojawia się od razu po przebudzeniu i to właśnie rano osiąga szczyt swoich możliwości. Ilość odkrztuszanej wydzieliny wzrasta. Jest ona lepka i gęsta. Choć początkowo jest zazwyczaj bezbarwna, stopniowo może zacząć robić się ropna, a nawet zabarwiona krwią. Im dłużej palimy, tym coraz silniejsze ataki kaszlu nas spotykają i coraz mocniejszy i bardziej dokuczliwy wraca do nas kaszel palacza.

Jak leczyć kaszel palacza?

Nie jest zapewne trudno się domyślić, że kluczową rolę w leczeniu kaszlu pełni rzucenie palenia. Aby jednak załagodzić objawy, poleca się stosowanie środków na kaszel. Mogą być one naturalne, jak na przykład zioła (kwiat lipy, korzeń prawoślazu, owoc anyżku, tymianek) oraz apteczne, które pomogą odkrztuszać zalegający śluz wraz z zanieczyszczeniami oraz łagodzić ból gardła, jeśli występuje.

Czasem kaszel palacza łączy się już z poważnymi chorobami, należy wtedy wdrożyć odpowiednie leczenie, jakie zaleci nam lekarz.

2 replies on “Kaszel palacza – nie lekceważ go”

  1. z Azkabanu pisze:

    Najczęściej kaszel palacza nie jest wcale leczony, bo każdy myśli, że to normalne że jak się pali papierosy to musi być kaszel. A tymczasem może on być objawem poważnych chorób, a już sam kaszel przez niektórych lekarzy jest uznawany za dolegliwość samą w sobie, którą po prostu warto leczyć szybko i skutecznie.

  2. Emo pisze:

    Nie ma nic gorszego, niż laska po spędzonej upojnej nocy budząca się rano i kaszląca jak pies… Kaszel palacza u kobiet też się zdarza, ale brzmi to fatalnie. Lepiej nie lekceważyć takich objawów, a od takich Dziuniek trzymać się z daleka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 − = 62