Jak objawia się kamica nerkowa?

Jak objawia się kamica nerkowa?
4 (80%) 4 glosow

Jednym z poważniejszych schorzeń dotyczących nerek jest bez dwóch zdań kamica nerkowa. Jednakże, odpowiednio leczona może zostać wyleczona, tak więc w przypadku wystąpienia kamieni nerkowych nie ma na co czekać i jak najprędzej należy udać się do specjalisty.

Objawy kamicy nerkowej

Diagnostyka kamicy nerkowej nie należy do najprostszych. Należy udać się z tym schorzeniem do doświadczonego lekarza, gdyż w przeciwnym razie choroba może zostać nie wykryta z racji swoich niezbyt specyficznych objawów.

Do głównych objawów kamicy nerkowej należy ból w podbrzuszu, a także uczucie silnego parcia. Są to objawy, które równie dobrze mogą towarzyszyć przynajmniej kilku innym schorzeniom. Jednakże, przeprowadzając badanie kamieni nerkowych doświadczony lekarz jest w stanie wykryć to schorzenie jeszcze w jego wczesnej fazie, co jest ważne dla szybkiego leczenia.

Kolka nerkowa

Oprócz niespecyficznych objawów istnieją również bardziej specyficzne objawy kamicy nerkowej. Jednakże, przeważnie nie pojawiają się one od razu. Kiedy wystąpią, nie ma już wątpliwości, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Tym nie mniej, lepiej jest, jeśli diagnoza zostanie postawiona nieco wcześniej, gdyż leczenie przebiega wtedy o wiele sprawniej.

Do specyficznych objawów kamicy nerkowej należy kolka nerkowa. Jest to dolegliwość, która przez lekarzy uważana jest za poważną przede wszystkim z tego względu, że powoduje ogromny ból.

Jeśli lekarz stwierdza kolkę nerkową, pierwszym co robi jest przepisanie bardzo silnych leków przeciwbólowych. Czasami konieczne jest nawet podanie morfiny, gdyż żaden inny środek nie jest w stanie powstrzymać bólu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niektórzy pacjenci w odpowiedzi na silne bodźce bólowe tracą nawet przytomność, co jest dowodem na to, iż ból rzeczywiście jest nie do zniesienia.

Krwiomocz jako objaw kamicy nerkowej

Kamica nerkowa objawia się nieraz przez krew w moczu. Jednakże, jest to objaw należący do objawów niespecyficznych, tak więc na podstawie samego tylko krwiomoczu nie da się stwierdzić, z jaką chorobą mamy do czynienia.

Czytaj również: http://azs.net.pl/artykuly/krew-moczu-u-mezczyzny.html

Warto zauważyć, że krew w moczu często pojawia się niekoniecznie przez kamienie nerkowe, ale też przez kolkę nerkową, która wywołana jest kamieniami w nerkach.

Jak zwalczać kamienie nerkowe

Kamica nerkowa nie jest chorobą, która mija samoistnie. Tym nie mniej, czasami można uniknąć radykalnego leczenia poprzez zastosowanie diety i zmianę trybu życia.

Generalnie, dieta jaką należy zastosować zależna jest w dużym stopniu do tego, z jakim typem kamicy nerkowej mamy do czynienia. Dlatego też, tak ważne jest, aby doktor przeprowadził badanie kamieni nerkowych i określił, jakiego są typu. Kiedy to zrobi oczywiste będzie to, jaką dietę należy zastosować. Tym nie mniej, dieta jest skuteczna tylko w przypadku niezbyt dużych kamieni. Jeśli są one sporych rozmiarów konieczny jest zabieg.

4 replies on “Jak objawia się kamica nerkowa?”

 1. Fircyk z Żuław napisał(a):

  Objawy kamicy nerkowej to przede wszystkim ból, ale jak już tak boli, że nie można wytrzymać, to wiadomo, że kamień jest naprawdę duży. Wcześniejsze kłopoty z oddawaniem moczu można jakoś znieść, ale jak zaczyna już boleć brzuch, to robi się naprawdę nieprzyjemnie.

 2. Zośka napisał(a):

  Kamica nerkowa u mężczyzn może mieć podobne objawy jak na przykład kłopoty z prostatą. Dla laika początkowa faza obu schorzeń jest nie do odróżnienia. Zwłaszcza, że wiąże się to nie tylko z bólem, ale kłopotami z oddawaniem moczu, które są pierwszym objawem kamicy nerkowej, ale też prostaty.

 3. Kalinka napisał(a):

  Bardzo dobrze działa fitolizyna ziołowa. Pobudza wydalanie piaseczku z moczem, zanim zacznie się formować jeszcze kamień. Poza tym ma działanie przeciwzapalne. Dobrze jest też duzo pić.

 4. luuna napisał(a):

  dla mnie fitolizyna to podstawa w usuwaniu piasku nerkowego i ogólnie w dbaniu o układ moczowy. Ma specyficzny, ziołowy smak, ale bardzo się do niego przyzwyczaiłam, dlatego też wybieram pastę doustną, bo dodatkowo rozpuszczając ją w wodzie piję więcej wody 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 39 = 48