Jak leczyć haluksy

Jak leczyć haluksy
5 (100%) 12 glosow

W dzisiejszych czasach, bardzo wiele osób (zwłaszcza kobiet) ma olbrzymie problemy z haluksami. Jest to bardzo kłopotliwa i nieprzyjemna wada palucha, która powoduje olbrzymi dyskomfort i problemy z chodzeniem. Niniejszy artykuł, to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą dowiedzieć się czym są haluksy i jak można się ich pozbyć raz na zawsze.

Skuteczne leczenie haluksów

Jeżeli chodzi o stosunkowo niewielkie deformacje stopy, to wystarczy zwykła rehabilitacja i domowe sposoby. Dużą popularnością w walce z haluksami cieszą się specjalne wkładki do butów, które przynoszą naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. Niestety nie zawsze domowe sposoby są skuteczne, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na specjalistyczny zabieg na haluksy. Dzięki profesjonalnemu zabiegowi możemy skorygować nawet bardzo dużą deformację stopy.

Kiedy konieczny jest zabieg na haluksy?

Rodzaj zastosowanej techniki operacyjnej w dużym stopniu zależy od poziomu deformacji palucha oraz pozostałych elementów stopy, dlatego też warto jak najszybciej skorzystać z pomocy profesjonalnych ortopedów, ponieważ nieleczona deformacja będzie stopniowo się pogłębiać.

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru bardzo wiele, mniej lub bardziej skomplikowanych zabiegów na haluksy. Należy jednak pamiętać o tym, że mnogość istniejących metod świadczy głównie o tym, że nie ma tak naprawdę jednej w 100% skutecznej metody leczenia. Aby zabieg operacyjny przyniósł satysfakcjonujące wyniki, należy starannie dobrać rodzaj operacji do stopnia deformacji naszej stopy.

Najpopularniejsze metody operacyjne

Zdecydowanie najpopularniejszą metodą operacyjną jest korekcja dokonywana wyłącznie na tkankach miękkich. Jest to zabieg bardzo bezpieczny i mało inwazyjny, dlatego też wiele osób korzysta właśnie z jego dobrodziejstwa. Metoda ta jest bardzo skuteczna przede wszystkim w przypadku mało zaawansowanych wad. W naszym kraju bardzo dużą popularnością cieszy się również zabieg o nazwie osteotomia Chevron. Jest to tak naprawdę rodzaj osteotomii, który wykonywany jest w przypadkach klasycznego palucha koślawego. Osteotomia wykonywana jest wyłącznie w obrębie głowy oraz kości śródstopia.

Doświadczeni lekarze wykonują również osteotomie klinowe i półkuliste, które wykorzystywane są głównie w przypadku palucha koślawego. Zabieg ten polega po prostu na wycięciu klina kostnego w obrębi kości oraz przemieszczeniu go w inne miejsce. Bardzo często zdarza się tak, że aby dokonać korekcji deformacji, konieczne jest usunięcie całego klina kostnego.

Bardzo dużą popularnością cieszy się również metoda Scarf, która z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz szersze grono zadowolonych zwolenników. Zabieg ten cieszy się olbrzymią popularnością ponieważ w jego przypadku nie ma konieczności zakładania gipsu na stopę. Pacjenci nawet po 2-3 dniach mogą stopniowo obciążać stopę, korzystając ze specjalnych butów pooperacyjnych. Po około 6 tygodniach, pacjenci mogą wrócić do normalnego chodzenia.

2 replies on “Jak leczyć haluksy”

  1. psiaczek napisał(a):

    Brak operacji to też jest ryzyko i nawet znacznie większe niż jej zrobienie. Bo haluksy mają to do siebie, że się nie zatrzymają. Jak macie haluksy, to będziecie mieć jeszcze większe, bo ja to widzę sama po sobie. Nie ma opcji, żeby się cofnęły czy coś. Bez operacji nic się nie poradzi.

  2. Ada napisał(a):

    Haluksy dokuczają mi już od dobrych kilku miesięcy, ale nie jest to tak, że nie mogę chodzić. A poza tym nie wiem czy jest sens robić zabieg, skoro przez pare tygodni mnie nie boli, a potem przez tydzień jest kłopot. Da się przecierpieć, a operacja to zawsze jednak jest ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 3 =