Co robić, gdy ukąsi kleszcz.

Co robić, gdy ukąsi kleszcz.
5 (100%) 2 glosow

Trudno w dzisiejszych czasach nie słyszeć o kleszczach i chorobach, które wywołują u ludzi i zwierząt. Borelioza, zapalenie mózgu czy babeszjoza to tylko niektóre z nich. Mimo to wciąż wiele osób bagatelizuje problem, ignorując zupełnie niebezpieczeństwo, jakie niesie ukąszenie kleszcza.

 

Masz za sobą spacer w parku, grzybobranie w lesie czy wizytę w ogrodzie? Koniecznie sprawdź dokładnie, czy na twoim ciele nie zamieszkał groźny pasożyt. To, że nie czułeś żadnego ukąszenia, nie ma tu najmniejszego znaczenia – kleszcze to małe, ale jednocześnie niezwykle szybkie i sprytne pajęczaki, które przed ukąszeniem znieczulają miejsce na skórze ofiary. Gdy namierzysz nieprzyjaciela – zachowaj spokój i zacznij działać.

Jak usunąć kleszcza

Jeśli masz pod ręką specjalne urządzenia, przeznaczone do usuwania kleszczy (tzw. kleszczołapki), użyj ich. Możesz także wykorzystać zwykłą pęsetę. W obu przypadkach chwyć pasożyta możliwie najbliżej skóry i pociągnij pionowo w górę. W żadnym wypadku nie wykręcaj go, nie natłuszczaj, nie przypalaj ani nie wycinaj żyletką czy igłą, choć o takich sposobach mówi wiele osób. Osiągniesz wtedy efekt odwrotny do zamierzonego, bo pozbędziesz się tylko jego odwłoka, podczas gdy głowa i tułów pozostaną nieruszone w skórze.

Więcej: http://kleszcze.org.pl/kleszcz/usuwanie-kleszcza/

 

Jeśli jednak wciąż nie jesteś pewien, jak wyjąć kleszcza i obawiasz się, że nie dasz sobie rady, udaj się do najbliższego lekarza. Prawidłowe usunięcie jest bowiem bardzo ważne. Pamiętaj też, że miejsce po nim należy zdezynfekować, a samego kleszcza dobrze oddać do badania, które sprawdzi, czy był on nosicielem choroby.

Borelioza – objawy i leczenie

Kolejne tygodnie to obserwacja własnego organizmu. Najczęstszą chorobą, przenoszoną przez kleszcze, jest oczywiście borelioza. Jeśli po ugryzieniu czujesz się gorzej, twój organizm jest osłabiony, temperatura podwyższona, do tego dochodzą bóle głowy czy stawów, to istnieje spore prawdopodobieństwo zarażenia. U części osób pojawia się także tzw. rumień wędrujący – trudno go przeoczyć, gdyż ma postać zaczerwienionego okręgu, zwykle o średnicy ok. 5 cm. Pamiętajmy jednak – rumień wędrujący nie jest regułą, więc jego brak niekoniecznie oznaczać musi, że nic nam nie dolega.

 

Jeśli pierwsze symptomy boreliozy zostaną przegapione, choroba rozwijać się będzie po cichu od środka, by w dalszych etapach – nawet po kilku miesiącach czy latach – dać o sobie znać za pomocą coraz poważniejszych objawów. Wystąpić może wówczas zapalenie stawów, skóry, mięśnia sercowego, opon mózgowo-rdzeniowych, liczne symptomy neurologiczne (neuroborelioza), zaburzenia pamięci i ogólne rozbicie. Brak podjęcia jakiegokolwiek działania doprowadzić może do utraty życia, dlatego niezwykle ważne jest jak najszybsze wykrycie boreliozy. Zastosowanie w początkowej fazie antybiotyków daje niemal pewną wyleczalność.

Profilaktyka boreliozy

Jeśli nie mamy możliwości unikania miejsc, w których najczęściej spotykane są kleszcze, stosujmy przynajmniej preparaty przeciw pasożytom i zadbajmy o odpowiednią ochronę ciała za pomocą kapeluszy i ubrań ze ściągaczami. Pamiętajmy także, że ukąszenie kleszcza jest równie groźne dla psów. Babeszjoza, którą zarazić się mogą nasi czworonożni przyjaciele, jest śmiertelna. Szybka interwencja u weterynarza i zastrzyki mogą skutecznie pomóc naszemu pupilowi, ratując jego zdrowie i życie.

2 replies on “Co robić, gdy ukąsi kleszcz.”

  1. Ela pisze:

    Tyle się pisze o kleszczach i o groźnych chorobach, jakie przenoszą, a najgroźniejsza jest chyba borelioza. I nic z tego, bo ludzie ciągle stosują sposoby sprzed 20 lat, czyli smarowanie kleszcza masłem i inne złote pomysły, które bardziej szkodzą niż pomagają.

  2. chory pisze:

    Ludzie stosują te sposoby na kleszcze, bo czasem po prostu ma się szczęście i można się pozbyć kleszcza w przeróżny sposób. Ale jak już się pojawia borelioza to nie ma gadania, nagle sobie przypominają, że jest lekarz i trzeba się do niego zgłosić zamiast wymyślać pierdoły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 1