Blizny po oparzeniu – sposoby leczenia

Blizny po oparzeniu – sposoby leczenia
Ocen

Blizny po oparzeniu to dość poważny problem, którego leczenie stanowią długotrwały proces. Ważne jest jednak, żeby pielęgnować ranę już w pierwszych dniach po oparzeniu, bo dzięki temu powstała później blizna będzie mniejsza i jaśniejsza. Z pewnością wymaga to jednak systematyczności i cierpliwości ponieważ w zależności od głębokości i rozciągłości oparzenia pielęgnacja blizny i niwelowanie jej widoczności trwać może nawet kilka miesięcy. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej staranne zabiegi kosmetyczne i najdroższe kremy nie sprawią, że blizna po oparzeniu całkiem zniknie.

Jeśli blizna nie jest rozległa i głęboka wystarczy używać kremów i maści na bazie wyciągów z cebuli, allantoliny czy heparyny sodowej. Substancje te wpływają na metabolizm tkanki łącznej i zapobiegają tworzeniu się blizn. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy blizny są bardziej rozległe.

Leczenie blizn

Leczenie blizn rozległych, ale mimo wszystko płytkich możliwe jest za pomocą kilku równie skutecznych sposobów:

  • Peeling chemiczny i dermabrazja – czyli mechaniczne ścieranie naskórka. Widoczne rezultaty możliwe są do uzyskania tylko w momencie, gdy zabieg powtarza się regularnie co miesiąc. Oba zabiegi obejmuj proces usuwania naskórka aż do skóry właściwej, włókna kolagenowe zostają pobudzona i następuje regeneracja skóry.
  • Mikrodermabrazja – jest to zabieg mniej inwazyjny. Polega na spłycaniu blizn za pomocą specjalnej głowicy pokrytej diamentami. Podczas zabiegu kolejne warstwy naskórka ulegają spłyceniu przez co blizna staje się z czasem mniej widoczna.

Laser na blizny

Przy poważnych zmianach skórnych i mocno widocznych bliznach, na które nie działają mniej inwazyjne metody, najlepiej sprawdzi się laserowe usuwanie blizn. Cena takiego zabiegu jest zdecydowanie wyższa, ale pierwsze rezultaty są widoczne już po 4-5 tygodniach od zabiegu. Dla zadowalających efektów trzeba jednak wykonać kurację w serii, od 3 do 5 zabiegów w odstępie 3-6 tygodni. Warto jednak zainwestować w cały proces, laserowe usuwanie blizn jest bowiem w stanie przyczynić się nie tylko do znacznego zredukowania zmiany skórnej, ale nawet zupełnego jej zlikwidowania.

Oto kilka najskuteczniejszych zabiegów laserowych, jakie oferuje medycyna estetyczna:

  • Surgen i Maximus – czyli zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych. Oba zabiegi wykonuje się z wykorzystaniem innowacyjnego urządzenia Pollogen Legend. Głowica, którą wykonuje się zabieg wyposażona jest w małe igiełki. Te po wkłuciu się w skórę działają na nią najpierw falą radiową a następnie prądem, co silnie pobudza tkanki. Produkowane są też nowe włókna kolagenu i elastyny, a uszkodzoną tkankę zastępuje nowa, zdrowa. Tak więc cały proces można podzielić na trzy poziomy. Działanie stymulujące ma już samo nakłuwanie, a do tego dołącza jeszcze stymulacja falami radiowymi i prądem.
  • Laser Palomar Emerge i Harmony XL pro NIRusuwanie blizn laserem to najskuteczniejsza i najpopularniejsza metoda walki z niedoskonałościami skóry. Laser Palomar Emerge dokonuje mikrouszkodzeń, wykorzystując naturalną zdolność organizmu do regeneracji, czyli zastąpienia starych komórek nowymi. Z kolei laser Harmony XL pro NIR podgrzewa komórki, powodując kurczenie włókien kolagenowych, a efekt jest podobny jak u poprzednika, to znaczy, że produkowane są nowe włókna, a skóra ulega zregenerowaniu.
  • Dermapen / Mezopen – zabieg wykonywany jest za pośrednictwem niewielkiego urządzenia zakończonego małymi igłami, dostarczającymi skórze substancji odżywczych. Sam zabieg działać może jednak na dwa sposoby. Po pierwsze nakłuwając skórę pobudza włókna kolagenowe. Efekt potęgowany jest przez podanie substancji, które wnika głęboko w skórę. Rezultat jest taki, że skóra ulega wyraźnemu zregenerowaniu a blizny ulegają wygładzeniu.
  • Cellu M6 Integral i Mobilift – oba zabiegi polegają na mechanicznej stymulacji skóry. Za pomocą specjalnych głowic wykonuje się masaż, które bardzo silnie pobudzają procesy komórkowej odnowy i mikrokrążenie, a komórki są odżywione i dotlenione.
  • GeneO+ – do zabiegu wykorzystywana jest naturalna zdolność organizmu do regeneracji. Cały proces polega na celowym wytwarzaniu bąbelków dwutlenku węgla na skórze, za pomocą specjalnie przystosowanego do tego urządzenia. Naturalną reakcja organizmu jest wysyłanie w to miejsce krwi bogatej w tlen, co w rezultacie prowadzi do intensywnej produkcji włókien kolagenu i elastyny, a także kwasu hialuronowego dzięki któremu skóra staje się wyraźnie gładsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 7