Białe plamy na skórze u dziecka

Białe plamy na skórze u dziecka
4.4 (87.69%) 13 glosow

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było idealne i zdrowe. Niestety nie zawsze tak może być. Czasem choroba ujawnia się zaraz po urodzeniu, bywa że choroby ujawniają się w późniejszym wieku lub w wyniku jakiegoś zdarzenia (np. nadmierna ekspozycja na słońcu). Zdarza się, że choroba ujawnia się poprzez zmiany widoczne na skórze.
Rodzice widząc zmiany skórne u dziecka zaczynają się niepokoić i szukają rozwiązania problemu zazwyczaj u lekarza dermatologa. Białe plamy na skórze u dziecka mogą być wynikiem zaburzeń melanogenezy i wśród takich schorzeń wymienia się bielactwo nabyte(w przypadku braku melanocytów w skórze), bielactwo wrodzone (przy braku tyrozynazy), stwardnienie guzowate(gdy nastąpi zaburzone przekazywanie melanosomów) i inne.

Jednakże białe plamy na skórze u dziecka mogą być także objawem różnych form łupieżu jak łupież biały lub łupież pstry. Łupież biały objawia się w formie białych łuszczących się plam w takich miejscach jak twarz, górna część tułowia czy ramiona. Tego typu zmiany zazwyczaj rozwijają się nierównomiernie w postaci okrągłych lub owalnych łat. Białe plamy po opalaniu pojawiają się np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońcu. Pojawiające się łaty są suche z drobnymi, białymi łuskami. Zwykle ujawniają się u dzieci pomiędzy 3 a 16 rokiem życia.

W przypadku zmian skórnych związanych z łupieżem białym są one nieszkodliwe i przypominają łagodną egzemę. W tym przypadku formą leczenia jest systematyczne nawilżanie, natłuszczanie skóry, stosowanie wysokich filtrów w dni słoneczne czy stosowanie delikatnych kosmetyków przeznaczonych do skóry dziecka. Mogą być także zastosowane miejscowo kremy sterydowe. Zniknięcie plam spowodowanych tą formą łupieżu może trwać miesiącami, a nawet latami.

Czym innym z kolei są zmiany wywołane przez łupież pstry, czyli łagodne powierzchowne zakażenie grzybiczne. Zmiany nie następują pod wpływem ekspozycji na słońce. W trakcie zimy plamy optycznie znikają lub ciemnieją. Plamy powstałe na skutek tego rodzaju łupieżu powstają zwykle u osób pomiędzy 15 a 30 rokiem życia, choć nie jest to regułą. Ta choroba jest przewlekła i nieprzewidywalna. Zakażeniom sprzyja przebywanie w wilgotnych pomieszczeniach w gorące miesiące.

W przypadku łupieżu pstrego największą skuteczność mają stosowane miejscowo leki przeciwgrzybiczne. Sprawdź 5 najlepszych preparatów na łupież pstry. Do zmian chorobotwórczych mogą się przyczynić takie czynniki jak choroby przewlekłe, nadmierne pocenie się czy noszenie obcisłych ubrań. W tym przypadku białe plamy pozostają na skórze nawet do kilku tygodni po zakończonym leczeniu.

Zmiany na skórze może także powodować egzema. W takim przypadku konieczne jest leczenie. W tym przypadku skóra jest najpierw zaczerwieniona i szorstka. W końcu pojawia się biała plama. Zazwyczaj na takie zmiany lekarz wskazuje stosowanie specjalnych kremów. W takim przypadku zalecane jest również unikanie drażniących czynników.

Z kolei zmiany wywołane bielactwem nabytym spowodowane jest utratą pigmentu w skórze. Pomimo faktu, że choroba ta nie zagraża życiu, ale jest ciężka w leczeniu. Choroba ta nie jest zaraźliwa, a jej przebieg bywa różny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 3 =