Atak astmy

Atak astmy
4.8 (95.71%) 28 glosow

Astma to choroba coraz bardziej popularna i wszechobecna w dzisiejszych czasach. Przyczyną tej choroby jest proces zapalny, który toczy się w oskrzelach. Nawet jeśli nie ma widocznych objawów, to w błonie śluzowej są liczne komórki zapalne oraz zwiększa się grubość ścian oskrzeli. Dzieje się tak, ponieważ następuje przerost mięśni gładkich oraz komórek wydzielających śluz.

Atak astmy charakteryzuje się znacznym zwężeniem oskrzeli. Jest wiele przyczyn dotyczących tego zjawiska. Są to: skurcz mięśni gładkich oskrzela; obrzęk błony śluzowej; gromadzenie się zwiększonej ilości treści śluzowej. Początki astmy mogą być spowodowane alergią, albo innymi czynnikami, na przykład silnymi emocjami, czy nagłym oziębieniem. Atak charakteryzuje się nagłym skurczem oskrzeli i oskrzelików. Ich zwężenie wraz z obrzękiem błony śluzowej oskrzeli utrudniać będzie wydychanie powietrza. Pojawia się wtedy uczucie duszności.

Jak przebiega atak astmy?

Podstawową reakcją zapowiadającą atak astmy jest uczucie duszności oraz zjawisko tak zwanej „obręczy”, która ściska klatkę piersiową chorego. Potem następuje zaostrzenie astmy i astmatyk oddycha z coraz większymi trudnościami. Dodatkowo zwężone oraz wypełnione śluzem oskrzela powodują, że pacjent wydaje z siebie głośne, charakterystyczne odgłosy (czyli świsty, furczenia, rzężenia), którym może towarzyszyć suchy kaszel.

Następnie chorego ogarnia coraz większy strach, a podenerwowanie jedynie wzmacnia atak i wzmaga zapotrzebowanie na tlen. Kolejnym krokiem jest trudność z wypowiadaniem słów, a tętno chorego bardzo przyspiesza. Dodatkowo, by ułatwić sobie oddychanie, odruchowo przyjmuje charakterystyczne pozy i pozycje. Są to między innymi podpieranie się rękami o stół, bądź parapet. Kiedy występuje ciężki atak astmy, skóra astmatyka robi się bardzo blada, wargi mu sinieją oraz oblewa się zimnym potem.

Jak pomóc choremu w czasie ataku astmy

Przede wszystkim trzeba zapewnić mu wygodną pozycję oraz otworzyć okno, by następował ciągły napływ i cyrkulacja świeżego powietrze. Następnie trzeba poluźnić lub rozpiąć ubrania i zdjąć wszelkie ozdoby, które uciskają szyję. Kolejnym ważnym krokiem jest podanie środka, który ma za zadanie natychmiastowe rozszerzenie oskrzeli. Każdy astmatyk powinien mieć go obok siebie, więc nie ma co się bać, że nie będziemy mieli sprzętu, by pomóc choremu. Robi się to, wkładając końcówkę inhalatora do ust i naciskając przycisk (na początku wystarczy zrobić to jeden raz). Następuje wtedy „wystrzelenie” zawartości i po paru minutach uczucie duszności u cierpiącego powinny ustępować. Jeśli jednak tak się nie dzieje, należy opisany zabieg powtórzyć.

W przypadku, kiedy atak astmy spowodowany jest alergią (na przykład na sierść kota), należy jak najszybciej usunąć czynnik uczulający z otoczenia astmatyka. Bardzo ważne jest, by uspokajać chorego oraz samemu nie wpadać w panikę i nie być zbyt gwałtownym w ruchach, ponieważ tylko pogorszy to sytuację. Spokój to kluczowa recepta na polepszenie. Trzeba obserwować chorego, a jeśli jego stan nie ulegnie poprawie – należy wezwać lekarza.

2 replies on “Atak astmy”

  1. Zorro pisze:

    Jak zaczyna się atak astmy to zawsze od razu otwieram na oścież okno. Nieważne czy jest lato czy zima, tylko taki sposób pomaga na astmę najlepiej. Oczywiście czasami to nie wystarcza, ale w wielu przypadkach okazuje się jak zbawienny wpływ na atak astmy ma po prostu większa ilość świeżego powietrza.

  2. zimny drań pisze:

    Nie gadaj, u mnie jak jest atak astmy, to pierwsze co muszę zrobić, to użyć inhalatora. I nie ma znaczenia czy atak jest mały, nagły, spodziewany, w domu, na podwórku, w lesie i tak dalej. Zawsze koniecznością jest inhalator. Nie potrafię sobie nawet wyobrazić jak skończyłby się atak astmy, gdybym nie używał leków wziewnych. Bez nich nie byłoby najmniejszych szans na przeżycie chyba nawet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 − = 36