Astma u dzieci

Astma u dzieci
4.9 (98.95%) 19 glosow

Astma to najczęstsze schorzenie przewlekłe wieku dziecięcego. Ponad 80% przypadków astmy ma podłoże alergiczne, pozostałe 20% to astma niealergiczna.

Alergiczna astma u dzieci może rozwinąć się w każdym wieku. Alergia to nadmierna reakcja organizmu na występujące w otaczającym środowisku substancje uczulające (alergeny). Generują one pobudzenie komórek tucznych, czyli mastocytów, zlokalizowanych w błonach śluzowych nosa, spojówek i oskrzeli. Wydzielają one szereg substancji odpowiedzialnych za objawy alergii. Jednym ze skutków syntezy tych substancji jest zwężenie, czyli obturacja oskrzeli, a także duszność i kaszel. Na drodze kolejnych mechanizmów odpowiedzi alergicznej dochodzi do wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych i obrzęku błony śluzowej oskrzeli. Na tym polega astma oskrzelowa.

Objawy astmy u dziecka

W błonie śluzowej oskrzeli, dzieci chorujących na astmę, stale toczy się stan zapalny, który nasilany jest przy kontakcie z alergenem, jednak przy jego braku, nigdy całkowicie nie ustępuje.

Według jakich kryteriów rozpoznawana jest astma u dziecka? Charakterystyczne objawy to:

 • nawracające zapalenia oskrzeli: co najmniej 4 w ciągu 6 miesięcy,
 • świszczący oddech i suchy, napadowy kaszel po wysiłku fizycznym, emocjach czy zmiennych warunkach pogodowych; kaszel powysiłkowy pojawia się 5-10 minut po zakończonym wysiłku i ustępuje samoistnie w ciągu 30-45 minut,
 • nocne wybudzenia z powodu kaszlu i świszczącego oddechu.

U dzieci do 5 roku życia, przydatną metodą, służącą do potwierdzenia rozpoznania astmy, jest próba leczenia krótko działającymi lekami, rozszerzającymi oskrzela i glikokortykoidami wziewnymi. Wyraźna poprawa stanu zdrowia dziecka w czasie leczenia i nagłe pogorszenie po jego zaprzestaniu, potwierdzają rozpoznanie choroby.

Z kolei u starszych dzieci można przeprowadzić badania czynnościowe płuc, w tym spirometrię. Dla rozpoznania astmy wymagany jest dodatni wynik badania odwracalności obturacji oskrzeli. Spirometria wykonywana jest przed i po podaniu leku rozkurczającego oskrzela. Dla astmy charakterystyczny jest odwracalny charakter zwężenia oskrzeli, powodujący poprawę wyniku spirometrii po podaniu leków.

Dodatkowe badanie, ułatwiające diagnostykę, to alergiczne testy skórne w celu zdefiniowania alergenów, odsetek eozynofilów w rozmazie krwi (w astmie jest podwyższony ponad 5-7%) oraz RTG klatki piersiowej.

Astma niealergiczna występuje u dzieci rzadko i generowana jest bakteryjnymi i wirusowymi infekcjami dróg oddechowych. Często pozostaje niezdiagnozowana, powodując częste duszności i ciężki przebieg najlżejszych nawet infekcji dróg oddechowych.

Leczenie astmy u dzieci

Jak leczona jest astma dziecka? Podstawą terapii jest wyeliminowanie lub ograniczenie możliwie jak największej liczby czynników generujących astmę – sierści zwierząt, roztoczy, dymu papierosowego, pleśni czy alergenów pokarmowych. Natomiast farmakoterapia zakłada długoterminowe stosowanie leków przeciwzapalnych:

 • glikokortykosteroidów wziewnych, rzadziej systemowych,
 • leków przeciwleukotrienowych,
 • beta- mimetyków wziewnych,
 • teofiliny.

Czas trwania terapii ustalany jest indywidualnie, w oparciu o przebieg choroby i odpowiedź organizmu na leki.

2 replies on “Astma u dzieci”

 1. Maja pisze:

  Leczenie astmy u dziecka to przede wszystkim unikanie alergenów. U nas doskonale sprawdził się odkurzacz piorący. Tanie to nie jest, ale wcześniej mieliśmy zwykłe, niby dobre odkurzacze, które miały filtrować i td. Ale tak naprawdę roztocza dopiero zatrzymywane zostały w odkurzaczu wodnym. On zdecydowanie najlepiej usunął kurz i inne cząsteczki. Wtedy właśnie objawy astmy alergicznej były znacznie mniejsze.

 2. matka pisze:

  Astma u dziecka to tragiczna trauma i nikomu tego nie życzę. Nawet największemu wrogowi, bo dziecko męczy się strasznie, zwłaszcza w nocy, jak ma atak astmy, to na początku byliśmy z mężem przerażeni, bo nie wiedzieliśmy co robić, jak pomóc, żeby nie przeszkodzić. Teraz mamy trochę doświadczenia, ale strach nadal jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

39 − = 29