Astma sercowa

Astma sercowa
4.5 (89.44%) 36 glosow

Istnieją różne rodzaje astmy. Jedną z nich jest astma sercowa, którą inaczej nazywa się dychawicą sercową lub napadową dusznością nocą. Jest to rodzaj nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krwionośnego, które objawiają się na przykład w formie napadów duszności, pojawiających się podczas snu oraz po wysiłku fizycznym.

Objawy astmy sercowej mogą objawić się także, gdy dojdzie do silnych stresów psychoemocjonalnych i poprzez błędy w żywieniu. Przyczyną dychawicy sercowej są wady zastawkowe lewego ujścia żylnego oraz niewydolność lewej komory serca.

Objawy oraz przyczyny astmy sercowej

Astma sercowa jest  wynikiem różnych dolegliwości, takich jak: zapalenie mięśnia sercowego lub niedomykalność zastawek tętnicy głównej. Powoduje to niewydolność lewej komory serca oraz przekrwienie płuc. Zwiększa się wtedy przepływ krwi od płuc do serca oraz zmniejsza się pojemność i wydajność płuc o około dwadzieścia pięć lub trzydzieści procent. Mięśnie płuc w takiej sytuacji potrzebują większego wysiłku.

Objawem astmy są duszności. Ustępują one bardzo często, gdy zmieni się pozycję z leżącej na stojącą (następuje to po ponad trzydziestu minutach). Inaczej jest jedynie, gdy mamy do czynienia z dusznością, którą powoduje przewlekła niewydolność serca. Przebiegają ze zmniejszeniem częstości oddechów. One również zmieniają się, gdy inaczej ułoży się swoje ciało. W astmie sercowej, by chory przetrwał napady bólu, musi przede wszystkim zachować spokój psychiczny. Panika i strach jedynie potęgują dolegliwości.

Innymi objawami, które warunkuje astma sercowa, są na przykład odczucie omdlenia oraz braku powietrza. Pojawiają się nagłe poty, głośny, świszczący oddech oraz kaszel i opisywany przez wielu chorych „ciężar” pod mostkiem. Kiedy wystąpią takie symptomy, pacjent może budzić się w nocy i gwałtownie siadać na łóżku z powodu braku powietrza. Po chwili jednak atak powinien minąć, a chory usnąć.

Leczenie astmy sercowej

Można wyróżnić cztery rodzaje astmy sercowej i w zależności od tego, która to jest, stosuje się różne formy leczenia.

Leczenie astmy sercowej polega głównie na przyjmowaniu środków nasercowych oraz dostarczaniu tlenu. Stosuje się leki syntetyczne, ale także zioła (np. srebrnik, nawłoć pospolita, korzenie kozłka lekarskiego). W profilaktyce należy ograniczyć spożywanie soli w diecie oraz bezwzględnie zrezygnować z palenia papierosów oraz picia alkoholu.

Kiedy następują napady duszności w astmie sercowej, trzeba przede wszystkim zapewnić choremu wygodną pozycję siedzącą oraz otworzyć okno, by był ciągły napływ i ruch świeżego powietrza. Ewentualnie można dostarczyć czystego tlenu z odpowiednich aparatur. Jeśli wszystkie te objawy (duszność, potliwość, ciężki oddech) są coraz bardziej uciążliwe i intensywne, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Czytaj też: ZawałSerca.net – Wszystko na temat zawału serca

Należy jeszcze pamiętać, że każdy atak bólu w klatce piersiowej, albo jej okolic, sygnalizuje atak serca. Niestety, może się okazać, że bóle w tamtym miejscu mogą być początkiem poważniejszych chorób. Dlatego nie wolno ich lekceważyć.

2 replies on “Astma sercowa”

  1. fajny pisze:

    U mojego ojca astma sercowa zaczęła się po tym jak zdiagnozowano mu pierwsze kłopoty z sercem. I właściwie nie wiadomo co było pierwsze i co z czego wynikło. Bo fakty są takie, że astma sercowa może przez długie miesiące, a nawet lata pozostawać bez diagnozy. Dlatego trzeba wiedzieć, że diagnoza jest tu podstawą, bo samemu trudno rozpoznać astmę sercową.

  2. Lama pisze:

    Właśnie najtrudniej namówić starsze osoby, żeby poszły do lekarza. Bo są dwie grupy: jedna to tacy, którzy ciągle chodzą do lekarza z byle jaką dolegliwością (nie mówię, że astma sercowa taką jest, tylko ogólnie), a druga grupa to ci, którzy twierdzą, że nic im nie jest bo nic nie boli i do lekarza nie pójdą wcale. I właśnie oni są narażeni na takie choroby jak astma sercowa, która na początku nie daje żadnych objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 1