Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa
4.9 (98.18%) 22 glosow

Rozwój przemysłu, obok skutków pozytywnych, niesie za sobą także ryzyko zachorowań na niektóre choroby. Należy do nich także astma, której wzrost zachorowań obserwowany jest od drugiej połowy XX w., zwłaszcza w państwach wysoko rozwiniętych.

Co to jest astma oskrzelowa

To choroba układu oddechowego, polegająca na obkurczaniu oskrzeli, wywołanych różnymi czynnikami. Astma jest chorobą przewlekłą, upośledzającą funkcje oddechowe. Częste stany zapalne górnych dróg oddechowych powodują obturację i skurcz oskrzeli, co w rezultacie powoduje trudności w oddychaniu. Objawy astmy oskrzelowej to przede wszystkim charakterystyczny świszczący oddech, napady duszności i kaszlu, częste stany zapalne oskrzeli.

Przyczyny astmy oskrzelowej

Mają one charakter wieloczynnikowy i nie do końca zostały rozpoznane. Generalnie lekarze dzielą je na dwie grupy:

  • genetyczne,
  • środowiskowe.

Astma genetyczna wywołana jest dziedziczeniem określonych genów po przodkach, które zwiększają ryzyko zachorowania. Astma może przybrać postać przewlekłą, polegającą na częstych infekcjach dróg oddechowych i wywołujących zmiany w oskrzelach.

Astma wywołana czynnikami środowiskowymi to najczęściej astma alergiczna. Pod wpływem określonych alergenów następuje reakcja układu oddechowego. Najczęściej alergenami są kurz, roztocza, grzyby pleśniowe, sierść zwierząt, pyłki roślin. Ten rodzaj astmy najczęściej ujawnia się u dzieci. Kontakt z alergenem powoduje stan zapalny oskrzeli, trudności z oddychaniem, napady duszności i kaszlu.

U osób dorosłych wystąpienie astmy oskrzelowej związane jest przede wszystkim z zanieczyszczeniem środowiska (pyły, dymy, gazy) oraz czynnym lub biernym paleniem tytoniu. Dym papierosowy zawiera ponad 4000 szkodliwych substancji, które negatywnie działają przede wszystkim na układ oddechowy.

Leczenie astmy oskrzelowej

Rozpoznanie astmy oskrzelowej jest łatwe i lekarz dokonuje tego na podstawie wywiadu, objawów oraz dodatkowych badań identyfikujących alergen (testy alergiczne) i spirometrii (ocenia zdolność wydechową pacjenta). Testy alergiczne i spirometrię u dzieci wykonuje się dopiero w 6 roku życia.

Najważniejszym elementem leczenia astmy oskrzelowej jest wykluczenie lub ograniczenie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to możliwe i w okresie zwiększenia działania alergenów (kwitnienie drzew, traw) chorzy powinni przyjmować leki zmniejszające reakcję alergiczną.

W przypadku astmy oskrzelowej, leczenie ma charakter objawowy, tzn. leki podaje się w przypadku wystąpienia ataku astmy. Najczęściej podawane są leki wziewne o różnym okresie działania  i szybkości reakcji organizmu. Wśród leków o szybkim, ale krótkim działaniu, najczęściej stosowany jest salbutamol lub choliniolityki (stany umiarkowane lub ciężkie).

Do leków o długotrwałym leczeniu zaliczane są przede wszystkim kortykosteroidy, agonisty adrenergiczne beta (salmeterol). Pozwalają one na długotrwałą kontrolę choroby.

Astma jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, ale przy zachowaniu określonych warunków pozwala na normalne funkcjonowanie. Tylko stany bardzo ciężkie wymagają tlenoterapii i rezygnacji z aktywności zawodowej.

2 replies on “Astma oskrzelowa”

  1. Wiechu pisze:

    U mnie najpierw lekarze podejrzewali przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a potem dopiero się okazało, że to astma. No i diagnoza mogła być tylko jedna: astma oskrzelowa i poważne komplikacje z nią związane. Praktycznie w ciągu tygodnia rzuciłem palenie papierosów i czuję się znacznie lepiej, ale astma oskrzelowa pozostała i rzucenie palenie niewiele w tym zakresie pomogło.

  2. Swołocz KODocz pisze:

    Jak byłeś palaczem papierosów i wypalałeś paczkę fajek dziennie, to nic dziwnego, że podejrzewali POchp, bo pewnie na 99% ją masz. A astmę oskrzelową dostałeś gratis w pakiecie 😉 I tak powinieneś się cieszyć, bo przy takiej odporności i trybie życia to mogłeś od razu dostać raka płuc i byłoby pozamiatane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 3 =