Astma atopowa

Astma atopowa
4.5 (90.77%) 13 glosow

Astma to schorzenie układu oddechowego, które nie tylko pogarsza jakość życia, ale także, w przypadku braku zachowania odpowiednich środków ostrożności, może się skończyć dla osoby chorej poważnymi konsekwencjami. Szacuje się, że na całym świecie na astmę choruje prawie 300 milionów osób, a w samej Polsce – niecałe 4 miliony osób. Dlatego warto jest zapoznać się z jej objawami i zasadami leczenia.

Astma u wielu osób może wyglądać zupełnie inaczej. Jej bardzo znaną odmianą jest astma atopowa.

Czym jest astma atopowa – co to jest?

Astma atopowa to odmiana astmy, wywołana przez czynniki zewnętrzne. Najczęściej pojawia się ona u osób z alergią, chociażby na pyłki kwiatów, pierze, sierść czy kurz. Na astmę atopową szczególnie narażone są małe dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Zwykle w okresie dojrzewania dochodzi do sporego złagodzenia jej objawów lub całkowitej remisji, ale w 40% przypadków osoby dorosłe muszą kontynuować leczenie do końca życia.

Objawy astmy atopowej

Wśród najważniejszych objawów astmy atopowej warto jest wymienić ataki duszności, które pojawiają się głównie w nocy, świszczący oddech i kaszel. Oprócz tego bardzo charakterystyczne, jeśli chodzi o objawy astmy atopowej, jest pocenie się i ogólny niepokój oraz uczucie ucisku, który pojawia się w klatce piersiowej. W przypadku ataku astmy dochodzi także często do sinienia ust i nosa.

Jak leczyć astmę atopową

Leczenie astmy atopowej obejmuje przede wszystkim stosowanie różnego rodzaju środków farmakologicznych, takich jak: leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy i środki przeciwzapalne. Terapia w astmie atopowej jest nastawiona na stosowanie środków, które rozszerzają oskrzela. Ułatwia to w znaczny sposób oddychanie, przyczyniając się do lepszego samopoczucia w trakcie dnia oraz spokojniejszego snu w nocy. Niestety zdarza się, że ataki astmy atopowej są tak silne, że konieczna jest hospitalizacja.

Czy astmie atopowej można zapobiec

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy astmie atopowej można zapobiec? Jest to możliwe, ale trzeba pamiętać o tym, że ważne jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do życia. Przede wszystkim w pierwszych latach życia należy wyeliminować z jego otoczenia wszystkie najważniejsze alergeny, takie jak: kurz, pleśń czy sierść zwierząt.

Należy także zadbać o odpowiednio szybką reakcję na infekcje górnych dróg oddechowych u dziecka poprzez zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych i domowych metod leczenia. Równie istotne jest utrzymanie u dziecka odpowiedniej wagi. Nadwaga sprzyja bowiem pojawieniu się alergii, a alergia może przyczynić się bezpośrednio do wywołania astmy.

2 replies on “Astma atopowa”

  1. swój pisze:

    U mnie astma atopowa utrzymuje się od kilkunastu lat. Gdy pierwszy raz zdiagnozowano mi astmę to jeszcze nikt nie mówił nic o żadnym podziale – astma to astma. Teraz wiemy więcej o tej chorobie, ale powoli tracę nadzieję na to, że uda mi się kiedyś w końcu wyleczyć astmę. Nie ma na to wielkich szans i to mnie dziwi, bo przecież jest tylu chorych, że powinno zależeć na znalezieniu działającego leku.

  2. Mokoko pisze:

    Podział na różne rodzaje astmy był już dawno, ale w Polsce dopiero od jakichś 10 lat lekarze nadążają za światowymi nowinkami. W dużej mierze nie jest to ich wina, bo przecież nie mogli kiedyś wyjeżdżać czy studiować za granicą i trzeba było ten dystans nadrobić. A prawda jest taka, że medycyna idzie do przodu przede wszystkim w USA i Wielkiej Brytanii. Astma atopowa to w gruncie rzeczy nic nowego, ale jej leczenie też jakoś specjalnie się nie wyróżnia, więc nie ma się czym przejmować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 3