Astma aspirynowa

Astma aspirynowa
5 (100%) 28 glosow

Wśród wielu odmian astmy, na szczególną uwagę zasługuje astma aspirynowa. Jest to astma występująca u osób, których organizm nie toleruje aspiryny oraz leków przeciwzapalnych niesteroidowych, takich jak: m.in. ibuprofen, ketoprofen czy metamizol. Zażycie takich leków kończy się w takim przypadku poważnymi konsekwencjami.

Objawy astmy aspirynowej

Jeśli chodzi o objawy astmy aspirynowej, wśród najważniejszych z nich wyróżnia się ataki duszności, zaczerwienienie twarzy, obrzęk błony śluzowej nosa, obrzęk oczu, a niekiedy także bóle brzucha, które mogą być połączone z biegunką. Bardzo charakterystyczne dla astmy aspirynowej jest to, że jej objawy pojawiają się zazwyczaj 2 lub 3 kwadranse po zażyciu określonego leku.

Jak można wykryć astmę aspirynową?

Niekiedy objawy astmy aspirynowej trudno jest jednoznacznie powiązać z zażywanymi środkami leczenia farmakologicznego. Można wówczas wykonać specjalny test, który potwierdzi lub wykluczy to schorzenie. Ten test to tzw. próba acetylosalicylowa. Podczas niej pacjentowi podaje się stopniowo kwas acetylosalicylowy, będący jednym z głównych składników aspiryny. W trakcie takiej próby pacjent poddawany jest spirometrii, czyli kontrolowana jest czynność jego płuc, by w trakcie pojawienia się duszności i problemów z oddychaniem móc szybko przerwać próbę.

Kwas acetylosalicylowy może być podawany osobie poddanej badaniu na trzy sposoby: doustnie, wziewnie lub donosowo. Wybór odpowiedniej metody należy do lekarza, który przed badaniem przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Powinna to być metoda, która będzie w danym przypadku najbardziej bezpieczna, uwzględniająca stan zdrowia pacjenta i nasilenie objawów, które mogą świadczyć o astmie aspirynowej.

Jak leczyć astmę aspirynową?

Leczenie, a w zasadzie unikanie objawów astmy aspirynowej polega na odstawieniu leków, które mogą ją wywoływać i stosowaniu zalecanych przez lekarza zamienników. Jeśli nie jest to natomiast możliwe, osobę dotkniętą astmą aspirynową poddaje się desensytyzacji w specjalistycznym ośrodku. Polega to na podawaniu niewielkich dawek określonych leków (w tym m.in. aspiryny), tak by rozwinęła się u tej osoby tolerancja na lek. Taki lek, jak aspiryna, muszą brać np. osoby, które leczą się na różnego rodzaju choroby serca. Jego całkowite odstawienie mogłoby mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Istnieje na szczęście możliwość wprowadzenia tego leku stopniowo, pod ścisłą kontrolą lekarską. Leczenie astmy aspirynowej wymaga więc często dużej cierpliwości.

2 replies on “Astma aspirynowa”

  1. ślączka pisze:

    U mojej Zuzi astma aspirynowa nie została zdiagnozowana przez żadnego z lekarzy. Było tak, że bezsprzecznie mogli się domyślić, bo dokładnie opisywałam objawy, a to był wręcz spazmatyczny kaszel, katar i łzawienie oczu. Dopiero jak sama poczytałam w internecie i znalazłam sporo informacji, to wprost zapytałam lekarza czy może to być astma aspirynowa i wyglądał jak rażony prądem. Zaczął coś bełkotać, że trzeba sprawdzić, że się spodziewał i tak dalej, a ja byłam już pewna, że trafiłam w 10 z diagnozą.

  2. Kasia pisze:

    Nie ma się co dziwić, i to z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze astma aspirynowa jest dość rzadka i często lekarze ogólni niewiele o niej wiedzą. Ale druga rzecz jest jeszcze ważniejsza. Nieważne z jakimi objawami idziesz do lekarza i czy to jest astma aspirynowa, alergiczna czy jakakolwiek inna choroba. Oni często działają jak automat: jesień, kaszel, temperatura, no to na pewno grypa i antybiotyk od razu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

22 − = 13