Astma alergiczna

Astma alergiczna
4.6 (92.8%) 25 glosow

Z dnia na dzień rośnie liczba osób zmagających się z różnego rodzaju chorobami układu oddechowego. Jedną z takich właśnie chorób jest astma alergiczna, która zbiera coraz większe żniwo. Czym charakteryzuje się ta choroba? Jakie są jej objawy i w jaki sposób powinna być leczona?

Czym jest astma alergiczna – co to jest?

Inaczej zwana jest dychawicą i należy w tym miejscu podkreślić, iż jest przewlekłą chorobą zapalną, która prowadzi przede wszystkim do znacznego ograniczenia wydolności górnych dróg oddechowych. W oskrzelach zaczyna gromadzić się gęsty śluz, który utrudnia nie tylko proces oddychania, ale również normalne funkcjonowanie każdej osoby zmagającej się z tą chorobą. Astma alergiczna jest niestety nieuleczalną chorobą i już od samego początku jej trwania zachodzą w oskrzelach nieodwracalne zmiany.

Objawy astmy alergicznej

Jeśli chodzi o objawy astmy alergicznej, to można wyróżnić tutaj przede wszystkim świszczący oddech, a także pojawiające się z różną częstotliwością napady duszności, którym towarzyszy niestety uporczywy kaszel. Z roku na rok rośnie liczba osób, zmagających się z tą chorobą i niestety ta liczba będzie się nadal zwiększać.

Przyczyny astmy alergicznej

Głównym czynnikiem, który powoduje pojawienie się tej choroby, są przede wszystkim różnego rodzaju alergie, z którymi zmaga się coraz większa liczba osób. Należy wiedzieć przede wszystkim o tym, iż w krajach wysoko uprzemysłowionych na alergie narażeni są nie tylko dorośli, ale również dzieci. Z tego względu w przypadku pojawienia się pierwszych objawów alergii, należy jak najszybciej wybrać się do alergologa, aby wdrożyć odpowiednie leczenie. Tylko w taki sposób można uchronić się przed pojawieniem się astmy alergicznej.

Oprócz alergii, można również wyróżnić inne czynniki, którym sprzyja pojawienie się astmy alergicznej. Można tutaj wyróżnić głównie przewlekłe infekcje wirusowe dróg oddechowych, palenie papierosów, a także ciągły kontakt z różnymi alergenami, które podrażniają układ oddechowy. Z tego właśnie względu należy uważać na roztocza, pleśń i wilgoć, która znajduje się w pomieszczeniach, a także na pyłki roślin i niektóre pokarmy.

Leczenie astmy alergicznej

Jeśli choroba zostanie wcześnie wykryta i leczona w prawidłowy sposób, to osoba zmagająca się z astmą alergiczną może normalnie funkcjonować. Warto również wiedzieć o tym, iż wczesne wykrycie tej choroby zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkiej, niekontrolowanej astmy oskrzelowej.

Aby dowiedzieć się, które alergeny są sprawcami astmy, lekarz powinien przeprowadzić odpowiednie badanie. Najpopularniejszym badaniem jest naniesienie na skórę niewielkiej ilości alergenu i pomiar wielkości powstałego się wyprysku. Dzięki temu badaniu lekarz może przepisać odpowiednie leki, które powinny przynieść ulgę w czasie ataku. Głównym lekiem, stosowanym w przypadku pojawienia się astmy alergicznej, są specjalne środki wziewne, które w bardzo szybkim tempie przynoszą ulgę. Wiele osób ma obawy, co do tych leków, jednak są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

3 replies on “Astma alergiczna”

 1. Monika pisze:

  Nie słuchajcie, jak będą wam mówić, że astma alergiczna to nic takiego i przy odpowiednich lekach da się normalnie funkcjonować. Pewnie, nie umiera się od tego, ale też astma alergiczna całkowicie uniemożliwia powiedzenie, że to normalne życie. Zwłaszcza, że ma ją moja siostra i dokładnie widzę, że czasem ma takie ataki kaszlu, jakby miała wypluć płuca. To nie jest normalne, a bierze wszystkie leki regularnie.

  • Siwy pisze:

   No nikt chyba nie twierdzi, że astma alergiczna nie daje żadnych objawów. Bardziej chodzi o to, że dzięki rozwojowi medycyny można obecnie żyć w miarę normalnie, a nie tak jak kiedyś, że jak tylko pojawiały się objawy astmy alergicznej to człowiek nie mógł normalnie funkcjonować. Tylko tyle i aż tyle.

 2. erw pisze:

  moze to nie jest astma ale krztusiec jak taki ma kaszel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 8 = 18