Alkoholizm w rodzinie

Alkoholizm w rodzinie
5 (100%) 11 glosow

Alkoholizm to choroba, która dotyczy nie tylko uzależnionego, ale także rodziny. Negatywnie odbija się na wzajemnych relacjach, finansach.

Alkoholik w rodzinie

Alkoholizm to uzależnienie, które dotyczy nie tylko samego alkoholika, ale pośrednio uzależnia całą rodzinę.

Picie alkoholu staje się wspólną tajemnicą, dlatego nikt nie szuka pomocy na zewnątrz. Dzieci boją się wytykania palcami w szkole, żona obawia się awantur w domu, więc najczęściej daje ciche pozwolenie. W ten sposób koło się zamyka, a problem stale narasta.

Tymczasem alkoholizm jest chorobą, którą trzeba leczyć tak, jak każdą inną chorobę. Jednak sam proces leczenia jest inny i wymaga współpracy wszystkich członków rodziny, a przede wszystkim uzależnionego.

Alkoholizm rozwija się przez długi okres czasu, dlatego im wcześniej zacznie być leczony, tym degradacja środowiska rodzinnego będzie mniejsza.

Objawy alkoholizmu

Uwagę powinno zwrócić przede wszystkim sięganie po alkohol pod byle pretekstem. Drink po przyjściu z pracy, bo jestem zmęczony, szklanka piwa podczas meczu, kilka kieliszków podczas spotkania z kolegami. To wszystko wygląda niewinnie, ale w rzeczywistości tak rozpoczyna się droga do alkoholizmu. Potem coraz większe ilości wypijane bez wpływu na zachowanie (wzrasta tolerancja na alkohol), picie codzienne, upijanie się. To znak, że trzeba działać. (za http://pokonajalkohol.net.pl/objawy-alkoholizmu/)

Jak postępować z alkoholikiem

Podstawową zasadą jest konsekwencja w postępowaniu. Nie można stawiać warunków, a potem przechodzić nad nimi do porządku dziennego. Trzeba je konsekwentnie wyegzekwować, w przeciwnym wypadku alkoholik będzie wiedział, że może je lekceważyć.

Z osobą uzależnioną zawsze trzeba rozmawiać tylko wtedy, gdy jest trzeźwa, po pijanemu i tak nie będzie pamiętać…

Do rozmowy trzeba się przygotować, przede wszystkim najlepiej usunąć emocje, które mogą doprowadzić tylko do kolejnej kłótni. W rozmowie trzeba przedstawiać fakty, np. co pijany zniszczył, kogo obraził, jak to się odbija na dzieciach (np. nie mają nowych i ciepłych butów, bo nie ma na to pieniędzy).

Najlepiej, by podczas takiej rozmowy przekonać osobę uzależnioną, by wykonała test na alkoholizm. To może przekonać ją do podjęcia leczenia.

Leczenie alkoholizmu

Przymusowe leczenie rzadko kiedy przynosi trwałe efekty, ponieważ w alkoholizmie najważniejszą sprawą jest samoświadomość uzależnionego, że jest chory i potrzebuje pomocy.

W przypadku początkowego leczenia, wystarczające może okazać się leczenie farmakologiczne w przychodni, przypadku długoletniego uzależnienia, konieczna będzie hospitalizacja.

Leczenie alkoholizmu polega na leczeniu uzależnienia fizycznego (detoksykacja) i psychicznego. W pierwszej kolejności leczeniem zajmuje się psychiatra, potem konieczna jest długotrwała psychoterapia. To właśnie w tym okresie najbardziej jest potrzebna pomoc ze strony rodziny i najbliższych: akceptacja, unikanie sytuacji, w których pojawiał się alkohol.

Wsparciem dla byłego alkoholika i jego rodziny są też grupy AA (Anonimowych Alkoholików), które organizują zajęcia terapeutyczne, oferują pomoc psychologów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://poradnikzdrowiapsychicznego.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 1